Monday, June 22, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,,

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,,: Ne vjerujem ja bas u slucajnost.Novi americki  ambasador u  Bosi i Hercegovini je homoseksualac ili po  naasem ,,peder,,Zasto se to Stejt d...

Sunday, June 21, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Miris Dunja

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Miris Dunja: Mislim da je puno  bolje, jeftinije nije ,da ljudi ,provode vise vremena po prodavnicama  ,nego po crkvama i dzamijama ,Manje ce bit zla ,,...

Friday, June 19, 2026

Po guzici


 Nikom ovde u Americi nije jasno ,osim Trampu  i par njegovih ,da li je rat sa Iranom zavrsen ili nije  i ko je pobjedio .Dok cekamo nastavak pregovora,ili rata,  Iranski fudbaleri ko sex ,malo udju malo izadju ,Iz Amerike,Igraju utakmicu  i onako znojavi u kopackama ,istjeraju ih preko granice , pa se tusiraju mexickom a ne americkom vodom,sve do naredne utakmice.Naravno da smo svi ili gotvo svi na strani Irana  u odnosu prema Trampu a sta se desava kad  se moramo odluciti izmedju  Irana i Irana,Gledam jutros  ,preneseno iz Gvardijana ,da je iranska pjevacica ,Parasato Ahmedi ,osudjena na 74 udaraca bicem jer je pjevala  i to postavila na You tube ,bez hidzaba.I tako ,malo po malo dodjosmo do onog Irana ,kojeg bas i ne volimo .Razumijem ja zakone ,Moraju se postovati ali mi nije jasno sto bas 74 udarca bicem ,Sto recimo nije 73 ili 75 ,Moglo je biti i 46 a nije nego 74 .Kad osude nekoga za ovo nedjelo trebali bi dati  i objasnjenje .Eto imamo  Iran iz 3 perspektive,Trampove ,nogometne i  74  udarca bicem .Ma sto bas 74.

Ok idemo dalje.Tramp izjavio da ga je italijanska premijerka molila da se  sa njim slika,Wau.Onda je ona sve to demantovala  i porucila da Italija a i ona nikog ne mole.Hm ,Ok,Ja vjerujem Trampu ,jer je covjek dokazao da nikad ne laze ,ako ne mora ,ili da laze kad ne mora ,sto dodje na isto a sto se tice ove male  bambine nek ne laze na mog predsednika ,Eto joj kazanova pa nek se slika sa njim.

A u Orlandu  i na Floridi dzehenem.Ovo sa ,,paklom,, sam namjerno upotrijebio  kao ilustraciju  osvrta nekih fudbalera BiH nakon poraza protiv Svajcarske ,gdje oni misle da je sve to bog tako htio.Naravno da jeste i da Svajcarci pobjede i da Bosna izgubi  a da  fudbaleri nisu nimalo  krivi ni zasluzni..Nego smijao sam se ,me ne utakmici ,nego  anketi na sarajevskim ulicama nakon poraza Bosne od ,,satova,,kazu na ulicama sarajeva ,,Nek su oni nama zivi i zdravi,, Ok,Neki dan citam  da se u Bosni kaze ,,Nek je on nama ziv i zdrav,, za  covjeka bez  bilo kojih vrijednosti,nije ni za sta , osim pripadanja nekome,Mislim nema ovo veze al lici.Sto se tice prvenstva  Fifa ili neko drugi je morala  napisati :na prvenstvu ucestvuju oni sto se bore za titulu i oni sto ucestvuju-smetaju i ponekad  iznenade,..E medju tim je Bosna-nedefinisan status, i sto duze traje  u tome  je sve veci uspjeh.Koliko vidim ljudima samo fali  prilika da se pokazu kao patriote ili za utakmicu ili za rat.Izgleda da i Hrvati polako dolaze  u ovu kategoriju ucesnika.Luka Modric jeste bio dobar  i za to je trebao dobiti orden ili plaketu a ne nagradu da ponovo igra.Zabolile me oci od fudbala i vec sam poceo izbjegavati utakmice za gledanje.Eto sinoc nisam vidio Mexico i Koreju..Danas biram ali cu gledati Amerikance .Da vidim da li je ona prva pobjeda bila slucajna  ili soker osvaja Ameriku i ko pjeva  i igra,bez obzira kako , zlo ne misli ,nego dobije po guzici .

Thursday, June 18, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti: Sarajevo je jedan od naj ljepsih  gradova na Svijetu.Grad u kome su se  sudarile i  definitivno pomirile  kulture istoka i  Zapada.Grad u k...

Wednesday, June 17, 2026

Ek-ser(u)


 Da se kojim slucajem  desi  katastrofa,prirodna ili ,,spontana,,   i da sa lica  zemlje,tad, nestanu svi normalni i pametni ljudi  nista se generalno u zivotu na ovoj planeti   nebi promjenilo  ni osjetilo , A da se  desi kataklizma i da sa  zemlje nestanu  sve budale,dirigovano  napravljene za potrebe,, ,znacilo bi definitivan kraj  ideje covjecanstva. .Svijet  funkcionise  na budalama.

Exkluzivno pravo na prenos svijetskog prvenstva u Americi , ima kanal Fox koji je  za to  platio 500 miliona Dolara  a koji ce ,tako predvidjaju  ,na pravima prodaje i na reklamama  zaraditi  jos toliko.Nemam ja nista protiv reklame ,jer znam da je to ,,nuzno zlo,,ali imam kad se pretjera  da bi oni  sto bi zivi ostali u slacaju da svi normalni nestanu  dosli na svoje u svakom obliku. U Svakoj  drugoj -prvoj , reklami  na utakmici  glavna uloga je ili David Bekmen ili Leo Mesi .Reklamiraju sve od  auta do toalet papira  sto znaci onaj sto gleda bi sutra  u samoposlugi trebao kupiti  tariguz papir  sa kojim guzicu brise Ser David Bekman,jer pobogu on najbolje zna  jer je popularan i  milijarder, ,sto i nije neka tragedija dok je nov ,mislim na papir ,a kad isti Ser pocne reklamirati koristeni  toalet papir tad je sve otislo u picku materinu.,Ovo,, ser,, je titula nije radnja.Radi se inace  o covjeku  koji se duboko uvalio  u sve ono mutno  sto se desava oko Miamija ,Kube ,Mesija,Trampa ,Rubija  i veze izmedju  toga,Da nebi objasnjavao  nikako nije pozitivan.E taj  ,,mami,, ljude da kupe  toalet papir  koji i on koristi ili ne koristi kad brise guzicu .Taj papir je inace  po pakovanju za 3 dolara skuplji od  nekog drugog boljeg kvaliteta  a razlika od 3 Dolara  fabrika placa Bekmanu  i tv kuci za reklamu.Zar nebi bilo bolje i normalno da  sve ovo sto reklamiraju ,,zvijezde,, ne daju da uradi recimo Marija M, ili njoj slicne ,samohrana majka troje djece ,koja radi dva posla da prezivi i koja najbolje zna i sta je dobro i sta jeftino i gdje to kupiti , za ljude kao ona ,i da joj svi vjeruju ,a ne spodobe kao Bekmen i Mesi .

Ljudi su postali ovisnici  ovisnici prpagande tipa   Bekmen  Mesi i slicni njima  a posebno ona grupa sto bi   u slucaju neke kataklizme sve prezivjela  i koja  svoju glupost hrani  svakodnevnim  gledanjem  Bekmena  i njemu slicnih sto  reklamiraju koristen  toalet papir  sa kojim su obrisali obraz svoje casti.Ser(e)

Danas sam vozio 427. ulicom u Orlandu za jednim pick up trakom Ford 150,bijele boje,  koji je na onim zadnjim vratima  sto  se otvaraju  za karoseriju ima  odstampanu veliku  nalijepcnicu,ne mozes da je ne vidis, na kojoj je pisalo "Pravi pare a ne  prijatelje ,,,,Ser(e),,

Tuesday, June 16, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti: Sarajevo je naj ljepsi grad na  ,,Svijetu,,Grad u kome su se sudarile  i stopile  u jedno kulture  Istoka i Zapada .Grad koji je .............

Monday, June 15, 2026

Kakva je takva je


 Mir mir mir ,niko nije kriv,Ne vjerujem bas da su se svi sirom svijeta obradovali  miru izmedju Amerike , njenih satelita i Irana i njegovih satelita.Recimo prvo Kuba  ,pa onda ko zna ko ,gdje spada i Bosna  kad Tramp i njegov mrtvacki orkestar imaju vise vremena  i prostora  da ,,razmisle,, Ko ce biti ,,prvi,,kandidat   za Tramp demokratiju tesko je reci ,ali su iznenadjenja uvijek moguca .Ovo je inace  nova do sad nevidjena taktika .Napadnes nekoga ,pobijes ,unistis i onda  se angazujes za mir  i ljudi zaborave sta si bio  i proglase te mirotvorcem  sa svim preduslovima za Nobelovu nagradu .

..Ponedeljak ,16 .Jun .Ovalni ofis u Bijeloj kuci,Sati 10   po istocnom racunanju vreena ,Na okupu predsednik i  njegovi najblizi saradnici  pocev od drzavnog sekterata  do  sekretara za rat:Tramp otvara sastanak ;..I sta ce mo sa Bosnom gospodo  ,,...........Djeli karte .

 Kad bi se dobro prebrojali ,nas sa dvije domovine ,ima bar duplo vise nego vas sa ,,kakva je takva je ali je moja ,,Pojavi se ova tema sa vremena na vrijeme i oni sto nemaju rezervnu ili se hvale ili zale da imaju samo jednu .Ovo sa jednom je nekad bilo aktuelno  dok je bilo Jugoslavije ali sam osjecaj  u toj drzavi je bio da imas  rezervnih  6 i vise .Kad se sve raspalo  u sreci najbolje su prosli oni iz Bosne ,Srbi  u Bosni imaju rezervnu Srbiju ,Hrvati rezervnu  Hrvatsku a Vecina Bosnjaka  vise voli reci da  nema rezervnu nego da je to  Turska.Mi sto ne spadamo u ove grupe izronili sebi ,,zvijezdu petokraku. u vidu rezervne domovine.

Da se ja malo vratim na ono ,,kakva je takva je ali je moja ,, Sto to kakva je takva je podrazumjeva  da nije bas  dobra ,jer nece recimo Norvazanin reci za  svoju zemljju ,,kakva je takva je,,sto se u prvi momenat cini kao rodoljublje ali sto u stvari otvara vrata svim onima koji tu zemlju cine  losom ,da se ne brinu ,jer sta god krivo  da urade racunaju da ce biti vise onih  sto  ce  reci  da je i dalje vole nego onih  sto ce se  pobuniti tim stanjem i traziti promjene.Razlog ove price je u onim ,,patriotima,, sto napadase sve one kojima se  igra reperezentacije BiH protiv  Kanade nije svidjela ,Kakva je takva je ali je nasa-igra,sto ne samo da ne pomaze  nego odmaze stanju  promjena na bolje ili ,,da je ono ,,kakva je takva je ali je moja,, iznad svih  mjerila vrijednosti ,sto podrazumjeva  da je to tako  i da nije  predmet sumljanja.Ima li ovo veze sa onim sto sam napisao na pocetku texsta.Ima .Nama sa dvije ,nama sa jednom -kakvom takvom ,sve ima veze ,kad  nema v(m)eze.

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,,

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,, : Ne vjerujem ja bas u slucajnost.Novi americki  ambasador u  Bosi i Herce...