Tuesday, June 23, 2026

,United colors of Bosnia




 Koliko ja vidim ,do godine, vise nema potrebe ili ima ,,pitanje je , za ,,Povorkom ponosa u Sarajevu,,Niti LGBtIQ populacija ima sta traziti ,  dokazati i prikazati  a ni Sarajevo sta vidjeti , odobriti ili zabraniti .Tako izgleda.

,,Sve nam boje dobro stoje ,, Dugo nisam cuo  ljepsi slogan  i bez obzira od koga dolazi morao bi,obavezno, postati  onaj po cemu bi se Bosna i Hercegovina dala prepoznati.,,Sarena  je to zemlja u svakom obliku,,ko njen cilim, ..Tesko je uskladiti ,,boje,,Uvijek nekom necija smeta -dreci ili se ne slaze  sa vlastitom.,,Sve nam boje dobro stoje ,, je  jedini put  za Bosnu i Hercegovinu  a sve  ostalo  a drugacije dolazi samo po sebi.

Da se ja malo vratim na  ovu ,inace 7. povorku ponosa ,sto je  prosla ,ne samo bez incidenata ,nego i bez posebne   paznje ,vecine ,gradjana Sarajeva.Radi li se ovde o tome da je  svijest  Sarajlija dosegla stepen prihvatanja  drugacijeg i opste tolerancije ili je rijec o necemm sasvim drugom ,da je suzen prostor gradu,, za ,,gdje sam ja tu,, pa daj sta das.Mislim da  nije u pitanju svijest i promjena  nego se iskljucivo radi o pojavi  karakteristicnoj za  glavni grad BiH ,koja je bila prisutna i prije rata ,ali koja je u samom ratu i poslije njega  dozivila  evoluciju egzistencijanoog pitanja :Gdje sam ja tu ,,Parada ponosa je jedini dogadjaj u bogatoj istoriji grada da se Sarajevo nije zapitalo ,,Gdje sam ja tu,,Sve do ove zadnje .

Zato  vise nama otpora  na povorke ponosa jer nije  bio  uspostavljen  bilo koji odnos  koristi izmedju  stanovnika Sarajeva i LGBTIQ populacije  ili je sve veci strah  da bi se i mogao uspoastaviti , ili vec jeste , ,za poctak ucesca a poslije ko zna,,Samo je nebo  iznad  duge  granica filozofije zivota .:,Gdje sam ja tu..

Nisam bas siguran u kojem ce se smjeru  odvijati dalja desavanja na relaciji  ,,Gdje sam ja tu,, i LGBtIQ populacija ,jer ni jedni ni drugi nemaju vise razloga da ucestvuju i da se kriju ,da se boje , ali ako ima  nesto sto bi napokon moglo  povezati  konce u BiH to je ,,Da nam  sve boje lijepo stoje ,,i da ovaj slogan postane zvanicni drzavni,izvesti na zastavu ,da razbije monotoniju, ,sto naravno nece uticati  na   odnose ,,gdje sam ja tu,,ali moze posluziti kao mjera za ,,nadati se,,-buducnost  ,,Sve dok se politicari  ,za guzicu , ne  boje a narodi   mirno stoje,,A onda ko zna.

Monday, June 22, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,,

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,,: Ne vjerujem ja bas u slucajnost.Novi americki  ambasador u  Bosi i Hercegovini je homoseksualac ili po  naasem ,,peder,,Zasto se to Stejt d...

Sunday, June 21, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Miris Dunja

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Miris Dunja: Mislim da je puno  bolje, jeftinije nije ,da ljudi ,provode vise vremena po prodavnicama  ,nego po crkvama i dzamijama ,Manje ce bit zla ,,...

Friday, June 19, 2026

Po guzici


 Nikom ovde u Americi nije jasno ,osim Trampu  i par njegovih ,da li je rat sa Iranom zavrsen ili nije  i ko je pobjedio .Dok cekamo nastavak pregovora,ili rata,  Iranski fudbaleri ko sex ,malo udju malo izadju ,Iz Amerike,Igraju utakmicu  i onako znojavi u kopackama ,istjeraju ih preko granice , pa se tusiraju mexickom a ne americkom vodom,sve do naredne utakmice.Naravno da smo svi ili gotvo svi na strani Irana  u odnosu prema Trampu a sta se desava kad  se moramo odluciti izmedju  Irana i Irana,Gledam jutros  ,preneseno iz Gvardijana ,da je iranska pjevacica ,Parasato Ahmedi ,osudjena na 74 udaraca bicem jer je pjevala  i to postavila na You tube ,bez hidzaba.I tako ,malo po malo dodjosmo do onog Irana ,kojeg bas i ne volimo .Razumijem ja zakone ,Moraju se postovati ali mi nije jasno sto bas 74 udarca bicem ,Sto recimo nije 73 ili 75 ,Moglo je biti i 46 a nije nego 74 .Kad osude nekoga za ovo nedjelo trebali bi dati  i objasnjenje .Eto imamo  Iran iz 3 perspektive,Trampove ,nogometne i  74  udarca bicem .Ma sto bas 74.

Ok idemo dalje.Tramp izjavio da ga je italijanska premijerka molila da se  sa njim slika,Wau.Onda je ona sve to demantovala  i porucila da Italija a i ona nikog ne mole.Hm ,Ok,Ja vjerujem Trampu ,jer je covjek dokazao da nikad ne laze ,ako ne mora ,ili da laze kad ne mora ,sto dodje na isto a sto se tice ove male  bambine nek ne laze na mog predsednika ,Eto joj kazanova pa nek se slika sa njim.

A u Orlandu  i na Floridi dzehenem.Ovo sa ,,paklom,, sam namjerno upotrijebio  kao ilustraciju  osvrta nekih fudbalera BiH nakon poraza protiv Svajcarske ,gdje oni misle da je sve to bog tako htio.Naravno da jeste i da Svajcarci pobjede i da Bosna izgubi  a da  fudbaleri nisu nimalo  krivi ni zasluzni..Nego smijao sam se ,me ne utakmici ,nego  anketi na sarajevskim ulicama nakon poraza Bosne od ,,satova,,kazu na ulicama sarajeva ,,Nek su oni nama zivi i zdravi,, Ok,Neki dan citam  da se u Bosni kaze ,,Nek je on nama ziv i zdrav,, za  covjeka bez  bilo kojih vrijednosti,nije ni za sta , osim pripadanja nekome,Mislim nema ovo veze al lici.Sto se tice prvenstva  Fifa ili neko drugi je morala  napisati :na prvenstvu ucestvuju oni sto se bore za titulu i oni sto ucestvuju-smetaju i ponekad  iznenade,..E medju tim je Bosna-nedefinisan status, i sto duze traje  u tome  je sve veci uspjeh.Koliko vidim ljudima samo fali  prilika da se pokazu kao patriote ili za utakmicu ili za rat.Izgleda da i Hrvati polako dolaze  u ovu kategoriju ucesnika.Luka Modric jeste bio dobar  i za to je trebao dobiti orden ili plaketu a ne nagradu da ponovo igra.Zabolile me oci od fudbala i vec sam poceo izbjegavati utakmice za gledanje.Eto sinoc nisam vidio Mexico i Koreju..Danas biram ali cu gledati Amerikance .Da vidim da li je ona prva pobjeda bila slucajna  ili soker osvaja Ameriku i ko pjeva  i igra,bez obzira kako , zlo ne misli ,nego dobije po guzici .

Thursday, June 18, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti: Sarajevo je jedan od naj ljepsih  gradova na Svijetu.Grad u kome su se  sudarile i  definitivno pomirile  kulture istoka i  Zapada.Grad u k...

Wednesday, June 17, 2026

Ek-ser(u)


 Da se kojim slucajem  desi  katastrofa,prirodna ili ,,spontana,,   i da sa lica  zemlje,tad, nestanu svi normalni i pametni ljudi  nista se generalno u zivotu na ovoj planeti   nebi promjenilo  ni osjetilo , A da se  desi kataklizma i da sa  zemlje nestanu  sve budale,dirigovano  napravljene za potrebe,, ,znacilo bi definitivan kraj  ideje covjecanstva. .Svijet  funkcionise  na budalama.

Exkluzivno pravo na prenos svijetskog prvenstva u Americi , ima kanal Fox koji je  za to  platio 500 miliona Dolara  a koji ce ,tako predvidjaju  ,na pravima prodaje i na reklamama  zaraditi  jos toliko.Nemam ja nista protiv reklame ,jer znam da je to ,,nuzno zlo,,ali imam kad se pretjera  da bi oni  sto bi zivi ostali u slacaju da svi normalni nestanu  dosli na svoje u svakom obliku. U Svakoj  drugoj -prvoj , reklami  na utakmici  glavna uloga je ili David Bekmen ili Leo Mesi .Reklamiraju sve od  auta do toalet papira  sto znaci onaj sto gleda bi sutra  u samoposlugi trebao kupiti  tariguz papir  sa kojim guzicu brise Ser David Bekman,jer pobogu on najbolje zna  jer je popularan i  milijarder, ,sto i nije neka tragedija dok je nov ,mislim na papir ,a kad isti Ser pocne reklamirati koristeni  toalet papir tad je sve otislo u picku materinu.,Ovo,, ser,, je titula nije radnja.Radi se inace  o covjeku  koji se duboko uvalio  u sve ono mutno  sto se desava oko Miamija ,Kube ,Mesija,Trampa ,Rubija  i veze izmedju  toga,Da nebi objasnjavao  nikako nije pozitivan.E taj  ,,mami,, ljude da kupe  toalet papir  koji i on koristi ili ne koristi kad brise guzicu .Taj papir je inace  po pakovanju za 3 dolara skuplji od  nekog drugog boljeg kvaliteta  a razlika od 3 Dolara  fabrika placa Bekmanu  i tv kuci za reklamu.Zar nebi bilo bolje i normalno da  sve ovo sto reklamiraju ,,zvijezde,, ne daju da uradi recimo Marija M, ili njoj slicne ,samohrana majka troje djece ,koja radi dva posla da prezivi i koja najbolje zna i sta je dobro i sta jeftino i gdje to kupiti , za ljude kao ona ,i da joj svi vjeruju ,a ne spodobe kao Bekmen i Mesi .

Ljudi su postali ovisnici  ovisnici prpagande tipa   Bekmen  Mesi i slicni njima  a posebno ona grupa sto bi   u slucaju neke kataklizme sve prezivjela  i koja  svoju glupost hrani  svakodnevnim  gledanjem  Bekmena  i njemu slicnih sto  reklamiraju koristen  toalet papir  sa kojim su obrisali obraz svoje casti.Ser(e)

Danas sam vozio 427. ulicom u Orlandu za jednim pick up trakom Ford 150,bijele boje,  koji je na onim zadnjim vratima  sto  se otvaraju  za karoseriju ima  odstampanu veliku  nalijepcnicu,ne mozes da je ne vidis, na kojoj je pisalo "Pravi pare a ne  prijatelje ,,,,Ser(e),,

Tuesday, June 16, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti: Sarajevo je naj ljepsi grad na  ,,Svijetu,,Grad u kome su se sudarile  i stopile  u jedno kulture  Istoka i Zapada .Grad koji je .............

,United colors of Bosnia

 Koliko ja vidim ,do godine, vise nema potrebe ili ima ,,pitanje je , za ,,Povorkom ponosa u Sarajevu,,Niti LGBtIQ populacija ima sta trazit...