Tuesday, June 23, 2026

,United colors of Bosnia




 Koliko ja vidim ,do godine, vise nema potrebe ili ima ,,pitanje je , za ,,Povorkom ponosa u Sarajevu,,Niti LGBtIQ populacija ima sta traziti ,  dokazati i prikazati  a ni Sarajevo sta vidjeti , odobriti ili zabraniti .Tako izgleda.

,,Sve nam boje dobro stoje ,, Dugo nisam cuo  ljepsi slogan  i bez obzira od koga dolazi morao bi,obavezno, postati  onaj po cemu bi se Bosna i Hercegovina dala prepoznati.,,Sarena  je to zemlja u svakom obliku,,ko njen cilim, ..Tesko je uskladiti ,,boje,,Uvijek nekom necija smeta -dreci ili se ne slaze  sa vlastitom.,,Sve nam boje dobro stoje ,, je  jedini put  za Bosnu i Hercegovinu  a sve  ostalo  a drugacije dolazi samo po sebi.

Da se ja malo vratim na  ovu ,inace 7. povorku ponosa ,sto je  prosla ,ne samo bez incidenata ,nego i bez posebne   paznje ,vecine ,gradjana Sarajeva.Radi li se ovde o tome da je  svijest  Sarajlija dosegla stepen prihvatanja  drugacijeg i opste tolerancije ili je rijec o necemm sasvim drugom ,da je suzen prostor gradu,, za ,,gdje sam ja tu,, pa daj sta das.Mislim da  nije u pitanju svijest i promjena  nego se iskljucivo radi o pojavi  karakteristicnoj za  glavni grad BiH ,koja je bila prisutna i prije rata ,ali koja je u samom ratu i poslije njega  dozivila  evoluciju egzistencijanoog pitanja :Gdje sam ja tu ,,Parada ponosa je jedini dogadjaj u bogatoj istoriji grada da se Sarajevo nije zapitalo ,,Gdje sam ja tu,,Sve do ove zadnje .

Zato  vise nama otpora  na povorke ponosa jer nije  bio  uspostavljen  bilo koji odnos  koristi izmedju  stanovnika Sarajeva i LGBTIQ populacije  ili je sve veci strah  da bi se i mogao uspoastaviti , ili vec jeste , ,za poctak ucesca a poslije ko zna,,Samo je nebo  iznad  duge  granica filozofije zivota .:,Gdje sam ja tu..

Nisam bas siguran u kojem ce se smjeru  odvijati dalja desavanja na relaciji  ,,Gdje sam ja tu,, i LGBtIQ populacija ,jer ni jedni ni drugi nemaju vise razloga da ucestvuju i da se kriju ,da se boje , ali ako ima  nesto sto bi napokon moglo  povezati  konce u BiH to je ,,Da nam  sve boje lijepo stoje ,,i da ovaj slogan postane zvanicni drzavni,izvesti na zastavu ,da razbije monotoniju, ,sto naravno nece uticati  na   odnose ,,gdje sam ja tu,,ali moze posluziti kao mjera za ,,nadati se,,-buducnost  ,,Sve dok se politicari  ,za guzicu , ne  boje a narodi   mirno stoje,,A onda ko zna.

No comments:

,United colors of Bosnia

 Koliko ja vidim ,do godine, vise nema potrebe ili ima ,,pitanje je , za ,,Povorkom ponosa u Sarajevu,,Niti LGBtIQ populacija ima sta trazit...