Friday, June 26, 2026

Telegram

 Nisam bas sretan sto , na  putu do finala,stoji,,- ,  igramo sa Amerikom iz nekoliko razloga.Prvi je ,da je Amerika ,domacin  i kao takva privilegovana i motivisana  u svakom obliku ,bar do cetvrtfinala ,jer Fifa,nije humanitarna, nego  je prvenstveno  biznis organizacija  pa onda  fudbalska  i uvijek nastoji drzati  zemlju organizatora,  ,zbog gledalaca i interesovanja ,sto je  moguce duze u igri.

Drugi razlog je nacin igre  Amrikanaca koji sto posto ne odgovara nasim fudbalerima,Amerikanci igraju  na brzinu i snagu svih 90 minuta i njihov jedan igrac pretrci u utakmici ko 4 nasa,  a pojedinac  ostvari  ono sto trener od  njega zahtjeva u 99 posto situacija .Nasi su  u svemu suprotnost ,tehnicki superiorniji ,ali  puno slabiji u onome sto zovu moderni fudbal u kome  nema suvisnih poteza i  igre za  gledaoce ,nego  u kojoj se racuna samo rezultat.Imam priliku da  gledam americku soker ligu ,koja je po mom misljenju  na nivou one iz Sauduske Arabije  a ove dvije lige , vezu   stariji igraci  iz Evrope ,koje ovde zele zavrsiti karijeru,a koji su zamisljeni ,ostalo samo na tome, da pomognu u razvoju americkog   fudbala,pardon sokera,. .Od mladih  sa americkim pasosem  je napravljena reprezentacija ,koja bi da se prvenstvo ne igra u Americi bi objektivno bila   u rangu onih koji bi se  jedva ili nebi  kvalifikovale na prvenstvo.Toliko o fudbalu.

Trece .Evropa se  apsolutno ne slaze sa Amerikom ni kad je vrememenska prognoza u pitanju.Bosna spada u ono  o cemu se totalno  ne slazu ,Nije to vise ona Amerika koja je   za  cijelovitu i nedjeljivu Bosnu za koju je bila i Evropa ,ali iz razloga sto ,,stara dama,, nije  bila spremna ,u strahu,za malu muslimansku drzavu  i na to misljenje nagovorila i Ameriku.Trampova Amerika  ne brine ni o muslimanskoj ,ni o odcjepljenju ni pripajanju  ni ko ostaje ni ko ide ali su zaninteresovani za  moguci biznis,ko vise plati , i to   privatni nego americki interes, Mislim da  trenutno exsponiranje  ne moze donijeti  bilo koju korist za Bosnu ,a moze nabaciti-centrirati, interes za nju .koji svakako  nece odgovarati onima koji zele Bosnu zadrzati  bar u stanju kakvom jeste  Bit ce .guzve u sesnestercu.

Ne daj boze da Bosna pobjedi.U nekoj normalnoj Americi bi se to prihvatilo sa simpatijama ,Amerikanci  vole pricu o davidu i Golijatu ,ali samo kad oni nisu u pitanju .U ovoj Trampovoj  bi nasli  velike kolicine nafte  oko  Kalesije,koju crpe Iranci i prodaju Kubi , koja ugrozava americki nacionalni interes.Fudbal nije uspio ujediniti Bosnu ali jest trampovu Ameriku ,jednako ko i rat..Sjeca li se iko vica.Pobjedili Cesi  u finalu svijetskog prvenstva u hokeju SSSR,Dolazi telegram od Hruscova pise :cestitamo-stop,nafta stop,ugalj -stop ,vojska -non stop,Ovaj Trampp isti Ni-kita  i da se ja pitam  ja bi pustio utakmicu .Zbog mira u kuci.I nako se ne radi ko je bolji u fudbalu nego u sokeru.

Jesu nama cevapi  bolji od hamburgera ali kako objasniti ,ako su bolji , da su  svijetom  zavladali lanci hamburgera a ne cevabdzinica.

2 comments:

Udinese said...

Ti bi crko kad bi našao išta dobro kad je BiH u pitanju! Eto sad ne valja ni kad se zgodna žena slika u kupaćem i gledamo je. Najbolje da se bosanke sve pokriju i drže kuće a ne instagrama , a mi možemo gledati i gole Ukrajinke.
A najbolje ti je ovo što predlažeš da predamo tekmu kao da ne bi u Bosni bilo gore, al ne laje cuko radi sela bojiš se ti tebi će bit gore , deportovat će te Trump nazad odakle si stigao a onda ti se valja s bosancima patit: ujutro kafica negdje u lokalnom kafiću, partija trača s ostalim penzionerima, pa na Markale kupiti domaćih jagoda, malina, jabuka, tikvica, krastavac, paprika, pa u tržnicu kod Mirsade uzet mladog sira i kajmaka, pa kod Bećirije za doručak pojest frtalj kile bureka s jogurtom, pa šetnja do kuće, malo se odmorit, pročitat neku knjigu na našem jeziku, odspavat poslije ručka, pa naveče s hanumom pod ruku prošetati ferhadijom i titovom , negdje na kolač i pićence svratiti ili na neku večeru uz muziku u živo i tako se patit. E da hoćemo pobjediti sevap bi bilo.

dalibor bilic said...

E sto se ismijah ovom Udinezeu.Kaze ,,ne valja ti kad se zgodna zena slika ....itd i td ,,,,Hajde nekako da meni i valja al zamisli sjedi njen sin sa ostalim iz ekipe i jedan je na nekoj drustvenoj mrezi i vidi ,,mamu,, zgodnu naravno u kostimu i kaze raji ,,A vidi ti mame .........kazu ostali daj da vidimo wauuuuuuu.Stvarno jesam ,,konverva,,A sto se tice ove setnje ,odem ja ponekad .al nikako da se oslobodim -cista paranoja ,da me drze na nisanu snajpera ,da me haubicom tresnu i da me Caco ganja za Kazane.i sve spontano .I dalje navijam za Japan.

Telegram

 Nisam bas sretan sto , na  putu do finala,stoji,,- ,  igramo sa Amerikom iz nekoliko razloga.Prvi je ,da je Amerika ,domacin  i kao takva p...