Tuesday, June 23, 2026

,United colors of Bosnia




 Koliko ja vidim ,do godine, vise nema potrebe ili ima ,,pitanje je , za ,,Povorkom ponosa u Sarajevu,,Niti LGBtIQ populacija ima sta traziti ,  dokazati i prikazati  a ni Sarajevo sta vidjeti , odobriti ili zabraniti .Tako izgleda.

,,Sve nam boje dobro stoje ,, Dugo nisam cuo  ljepsi slogan  i bez obzira od koga dolazi morao bi,obavezno, postati  onaj po cemu bi se Bosna i Hercegovina dala prepoznati.,,Sarena  je to zemlja u svakom obliku,,ko njen cilim, ..Tesko je uskladiti ,,boje,,Uvijek nekom necija smeta -dreci ili se ne slaze  sa vlastitom.,,Sve nam boje dobro stoje ,, je  jedini put  za Bosnu i Hercegovinu  a sve  ostalo  a drugacije dolazi samo po sebi.

Da se ja malo vratim na  ovu ,inace 7. povorku ponosa ,sto je  prosla ,ne samo bez incidenata ,nego i bez posebne   paznje ,vecine ,gradjana Sarajeva.Radi li se ovde o tome da je  svijest  Sarajlija dosegla stepen prihvatanja  drugacijeg i opste tolerancije ili je rijec o necemm sasvim drugom ,da je suzen prostor gradu,, za ,,gdje sam ja tu,, pa daj sta das.Mislim da  nije u pitanju svijest i promjena  nego se iskljucivo radi o pojavi  karakteristicnoj za  glavni grad BiH ,koja je bila prisutna i prije rata ,ali koja je u samom ratu i poslije njega  dozivila  evoluciju egzistencijanoog pitanja :Gdje sam ja tu ,,Parada ponosa je jedini dogadjaj u bogatoj istoriji grada da se Sarajevo nije zapitalo ,,Gdje sam ja tu,,Sve do ove zadnje .

Zato  vise nama otpora  na povorke ponosa jer nije  bio  uspostavljen  bilo koji odnos  koristi izmedju  stanovnika Sarajeva i LGBTIQ populacije  ili je sve veci strah  da bi se i mogao uspoastaviti , ili vec jeste , ,za poctak ucesca a poslije ko zna,,Samo je nebo  iznad  duge  granica filozofije zivota .:,Gdje sam ja tu..

Nisam bas siguran u kojem ce se smjeru  odvijati dalja desavanja na relaciji  ,,Gdje sam ja tu,, i LGBtIQ populacija ,jer ni jedni ni drugi nemaju vise razloga da ucestvuju i da se kriju ,da se boje , ali ako ima  nesto sto bi napokon moglo  povezati  konce u BiH to je ,,Da nam  sve boje lijepo stoje ,,i da ovaj slogan postane zvanicni drzavni,izvesti na zastavu ,da razbije monotoniju, ,sto naravno nece uticati  na   odnose ,,gdje sam ja tu,,ali moze posluziti kao mjera za ,,nadati se,,-buducnost  ,,Sve dok se politicari  ,za guzicu , ne  boje a narodi   mirno stoje,,A onda ko zna.

Monday, June 22, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,,

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,,: Ne vjerujem ja bas u slucajnost.Novi americki  ambasador u  Bosi i Hercegovini je homoseksualac ili po  naasem ,,peder,,Zasto se to Stejt d...

Sunday, June 21, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Miris Dunja

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Miris Dunja: Mislim da je puno  bolje, jeftinije nije ,da ljudi ,provode vise vremena po prodavnicama  ,nego po crkvama i dzamijama ,Manje ce bit zla ,,...

Friday, June 19, 2026

Po guzici


 Nikom ovde u Americi nije jasno ,osim Trampu  i par njegovih ,da li je rat sa Iranom zavrsen ili nije  i ko je pobjedio .Dok cekamo nastavak pregovora,ili rata,  Iranski fudbaleri ko sex ,malo udju malo izadju ,Iz Amerike,Igraju utakmicu  i onako znojavi u kopackama ,istjeraju ih preko granice , pa se tusiraju mexickom a ne americkom vodom,sve do naredne utakmice.Naravno da smo svi ili gotvo svi na strani Irana  u odnosu prema Trampu a sta se desava kad  se moramo odluciti izmedju  Irana i Irana,Gledam jutros  ,preneseno iz Gvardijana ,da je iranska pjevacica ,Parasato Ahmedi ,osudjena na 74 udaraca bicem jer je pjevala  i to postavila na You tube ,bez hidzaba.I tako ,malo po malo dodjosmo do onog Irana ,kojeg bas i ne volimo .Razumijem ja zakone ,Moraju se postovati ali mi nije jasno sto bas 74 udarca bicem ,Sto recimo nije 73 ili 75 ,Moglo je biti i 46 a nije nego 74 .Kad osude nekoga za ovo nedjelo trebali bi dati  i objasnjenje .Eto imamo  Iran iz 3 perspektive,Trampove ,nogometne i  74  udarca bicem .Ma sto bas 74.

Ok idemo dalje.Tramp izjavio da ga je italijanska premijerka molila da se  sa njim slika,Wau.Onda je ona sve to demantovala  i porucila da Italija a i ona nikog ne mole.Hm ,Ok,Ja vjerujem Trampu ,jer je covjek dokazao da nikad ne laze ,ako ne mora ,ili da laze kad ne mora ,sto dodje na isto a sto se tice ove male  bambine nek ne laze na mog predsednika ,Eto joj kazanova pa nek se slika sa njim.

A u Orlandu  i na Floridi dzehenem.Ovo sa ,,paklom,, sam namjerno upotrijebio  kao ilustraciju  osvrta nekih fudbalera BiH nakon poraza protiv Svajcarske ,gdje oni misle da je sve to bog tako htio.Naravno da jeste i da Svajcarci pobjede i da Bosna izgubi  a da  fudbaleri nisu nimalo  krivi ni zasluzni..Nego smijao sam se ,me ne utakmici ,nego  anketi na sarajevskim ulicama nakon poraza Bosne od ,,satova,,kazu na ulicama sarajeva ,,Nek su oni nama zivi i zdravi,, Ok,Neki dan citam  da se u Bosni kaze ,,Nek je on nama ziv i zdrav,, za  covjeka bez  bilo kojih vrijednosti,nije ni za sta , osim pripadanja nekome,Mislim nema ovo veze al lici.Sto se tice prvenstva  Fifa ili neko drugi je morala  napisati :na prvenstvu ucestvuju oni sto se bore za titulu i oni sto ucestvuju-smetaju i ponekad  iznenade,..E medju tim je Bosna-nedefinisan status, i sto duze traje  u tome  je sve veci uspjeh.Koliko vidim ljudima samo fali  prilika da se pokazu kao patriote ili za utakmicu ili za rat.Izgleda da i Hrvati polako dolaze  u ovu kategoriju ucesnika.Luka Modric jeste bio dobar  i za to je trebao dobiti orden ili plaketu a ne nagradu da ponovo igra.Zabolile me oci od fudbala i vec sam poceo izbjegavati utakmice za gledanje.Eto sinoc nisam vidio Mexico i Koreju..Danas biram ali cu gledati Amerikance .Da vidim da li je ona prva pobjeda bila slucajna  ili soker osvaja Ameriku i ko pjeva  i igra,bez obzira kako , zlo ne misli ,nego dobije po guzici .

Thursday, June 18, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti: Sarajevo je jedan od naj ljepsih  gradova na Svijetu.Grad u kome su se  sudarile i  definitivno pomirile  kulture istoka i  Zapada.Grad u k...

Wednesday, June 17, 2026

Ek-ser(u)


 Da se kojim slucajem  desi  katastrofa,prirodna ili ,,spontana,,   i da sa lica  zemlje,tad, nestanu svi normalni i pametni ljudi  nista se generalno u zivotu na ovoj planeti   nebi promjenilo  ni osjetilo , A da se  desi kataklizma i da sa  zemlje nestanu  sve budale,dirigovano  napravljene za potrebe,, ,znacilo bi definitivan kraj  ideje covjecanstva. .Svijet  funkcionise  na budalama.

Exkluzivno pravo na prenos svijetskog prvenstva u Americi , ima kanal Fox koji je  za to  platio 500 miliona Dolara  a koji ce ,tako predvidjaju  ,na pravima prodaje i na reklamama  zaraditi  jos toliko.Nemam ja nista protiv reklame ,jer znam da je to ,,nuzno zlo,,ali imam kad se pretjera  da bi oni  sto bi zivi ostali u slacaju da svi normalni nestanu  dosli na svoje u svakom obliku. U Svakoj  drugoj -prvoj , reklami  na utakmici  glavna uloga je ili David Bekmen ili Leo Mesi .Reklamiraju sve od  auta do toalet papira  sto znaci onaj sto gleda bi sutra  u samoposlugi trebao kupiti  tariguz papir  sa kojim guzicu brise Ser David Bekman,jer pobogu on najbolje zna  jer je popularan i  milijarder, ,sto i nije neka tragedija dok je nov ,mislim na papir ,a kad isti Ser pocne reklamirati koristeni  toalet papir tad je sve otislo u picku materinu.,Ovo,, ser,, je titula nije radnja.Radi se inace  o covjeku  koji se duboko uvalio  u sve ono mutno  sto se desava oko Miamija ,Kube ,Mesija,Trampa ,Rubija  i veze izmedju  toga,Da nebi objasnjavao  nikako nije pozitivan.E taj  ,,mami,, ljude da kupe  toalet papir  koji i on koristi ili ne koristi kad brise guzicu .Taj papir je inace  po pakovanju za 3 dolara skuplji od  nekog drugog boljeg kvaliteta  a razlika od 3 Dolara  fabrika placa Bekmanu  i tv kuci za reklamu.Zar nebi bilo bolje i normalno da  sve ovo sto reklamiraju ,,zvijezde,, ne daju da uradi recimo Marija M, ili njoj slicne ,samohrana majka troje djece ,koja radi dva posla da prezivi i koja najbolje zna i sta je dobro i sta jeftino i gdje to kupiti , za ljude kao ona ,i da joj svi vjeruju ,a ne spodobe kao Bekmen i Mesi .

Ljudi su postali ovisnici  ovisnici prpagande tipa   Bekmen  Mesi i slicni njima  a posebno ona grupa sto bi   u slucaju neke kataklizme sve prezivjela  i koja  svoju glupost hrani  svakodnevnim  gledanjem  Bekmena  i njemu slicnih sto  reklamiraju koristen  toalet papir  sa kojim su obrisali obraz svoje casti.Ser(e)

Danas sam vozio 427. ulicom u Orlandu za jednim pick up trakom Ford 150,bijele boje,  koji je na onim zadnjim vratima  sto  se otvaraju  za karoseriju ima  odstampanu veliku  nalijepcnicu,ne mozes da je ne vidis, na kojoj je pisalo "Pravi pare a ne  prijatelje ,,,,Ser(e),,

Tuesday, June 16, 2026

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti

Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti: Sarajevo je naj ljepsi grad na  ,,Svijetu,,Grad u kome su se sudarile  i stopile  u jedno kulture  Istoka i Zapada .Grad koji je .............

Monday, June 15, 2026

Kakva je takva je


 Mir mir mir ,niko nije kriv,Ne vjerujem bas da su se svi sirom svijeta obradovali  miru izmedju Amerike , njenih satelita i Irana i njegovih satelita.Recimo prvo Kuba  ,pa onda ko zna ko ,gdje spada i Bosna  kad Tramp i njegov mrtvacki orkestar imaju vise vremena  i prostora  da ,,razmisle,, Ko ce biti ,,prvi,,kandidat   za Tramp demokratiju tesko je reci ,ali su iznenadjenja uvijek moguca .Ovo je inace  nova do sad nevidjena taktika .Napadnes nekoga ,pobijes ,unistis i onda  se angazujes za mir  i ljudi zaborave sta si bio  i proglase te mirotvorcem  sa svim preduslovima za Nobelovu nagradu .

..Ponedeljak ,16 .Jun .Ovalni ofis u Bijeloj kuci,Sati 10   po istocnom racunanju vreena ,Na okupu predsednik i  njegovi najblizi saradnici  pocev od drzavnog sekterata  do  sekretara za rat:Tramp otvara sastanak ;..I sta ce mo sa Bosnom gospodo  ,,...........Djeli karte .

 Kad bi se dobro prebrojali ,nas sa dvije domovine ,ima bar duplo vise nego vas sa ,,kakva je takva je ali je moja ,,Pojavi se ova tema sa vremena na vrijeme i oni sto nemaju rezervnu ili se hvale ili zale da imaju samo jednu .Ovo sa jednom je nekad bilo aktuelno  dok je bilo Jugoslavije ali sam osjecaj  u toj drzavi je bio da imas  rezervnih  6 i vise .Kad se sve raspalo  u sreci najbolje su prosli oni iz Bosne ,Srbi  u Bosni imaju rezervnu Srbiju ,Hrvati rezervnu  Hrvatsku a Vecina Bosnjaka  vise voli reci da  nema rezervnu nego da je to  Turska.Mi sto ne spadamo u ove grupe izronili sebi ,,zvijezdu petokraku. u vidu rezervne domovine.

Da se ja malo vratim na ono ,,kakva je takva je ali je moja ,, Sto to kakva je takva je podrazumjeva  da nije bas  dobra ,jer nece recimo Norvazanin reci za  svoju zemljju ,,kakva je takva je,,sto se u prvi momenat cini kao rodoljublje ali sto u stvari otvara vrata svim onima koji tu zemlju cine  losom ,da se ne brinu ,jer sta god krivo  da urade racunaju da ce biti vise onih  sto  ce  reci  da je i dalje vole nego onih  sto ce se  pobuniti tim stanjem i traziti promjene.Razlog ove price je u onim ,,patriotima,, sto napadase sve one kojima se  igra reperezentacije BiH protiv  Kanade nije svidjela ,Kakva je takva je ali je nasa-igra,sto ne samo da ne pomaze  nego odmaze stanju  promjena na bolje ili ,,da je ono ,,kakva je takva je ali je moja,, iznad svih  mjerila vrijednosti ,sto podrazumjeva  da je to tako  i da nije  predmet sumljanja.Ima li ovo veze sa onim sto sam napisao na pocetku texsta.Ima .Nama sa dvije ,nama sa jednom -kakvom takvom ,sve ima veze ,kad  nema v(m)eze.

Saturday, June 13, 2026

Jovo nanovo

 Posto sam se vec davno i javno izjasnio da nisam ,,bas,, patriota ni bosanski ni americki  i niciji ,lakse cu iz ove perspektive vakuma rodoljublja i da mi jos niko ne zamjeri , komentirati  malo pocetak svijetskog prvenstva,u sokeru i pomalo fudbalu, sa posebnom paznjom na reprezentaciju  BiH i Amerike .

Kao sto rece jedan moj drug ;volim sportsku statistiku koja kaze da su kanadjani bili u posjedu lopte  75 posto vremena sto naravno nije  formula za uspijeh ali jeste objasnjenje za ,,taktiku,, izbijanja lopte na sve moguce nacine  od gola reprezentacije BiH.Nisam vidio i razumio  da tu ima nekog smisla , ali sto opet rece jedan moj  drugi prijatelj :Nije ovo  utakmica u Fisu ,gdje se ocekuje lijepi potezi  nego borba za plasman dalje  ,pa je sve poredjeno  tom cilju.Ok tacno ni talijane niko ne pamti po  ,,kilavoj,, igri nego po tome da su 4x bili svijetski prvaci,,Ni kanadjani nisu inpresionirali ali sad nisam bas   siguran da li su dobili ili izgubili  jedan bod ,Generalno slaba utakmica sa ,,tankom,,  Bosnom i pitanjem  moze li ova reprezentacija  bolje i vise .Uobicajno sve sto dolazi iz BiH  je odma tema dvojnih mjerila vrijednosti pa je  fejsbuk i ostale drustvene  mreze preplavili sadrzaji  koji nisu sportski ali koji imaju opstu vezu sa sportsko -politickom situacijom u toj zemlji da ne kazem  sportsko nacionalistickoj,Ima tu svasta  od price iz N,Travnika  grada koji se nekad  zvao ,,Djurin,, i koji je bio  mali simpaticni  fabricki gradic ,miran u svakom pogledu u kojem je cvijetaolo bratstvo i jedinstvo ,do sinocnje price da je ,zahvaljuci policiji izb jegnuta tragedija ili  tuca izmedju  onih sto navijaju za Bosnu i onih sto navijaju za Hrvatsku ,a sto je najgore  da ove reprezentacije nisu  igrale jedna protiv druge.,,Sreca ,, da tamo izgleda nema Srba ,samo je to jos falilo.Mozda je to ipak po onome :ko se tuce taj se voli .Jeste sigurno .A ima i simpaticnih objava :U jedoj se kaze :Niko nema fudbalsku reprezentaciju kao BiH .Oni i kad izgube obraduje pola drzave .Ok,

Dok sam cekao prenos  iz Los Angelosa utakmice Amerika-Paragvaj ,skonto sam  da pojma nemam o zemlji Paragvaj i  sve sto sam o njima znao je to  da su  poslije drugog svijetskog rata  udomili mnoge naciste.Onda sam otiao i nasao  koliko tamo ljudi zivi ,cime se bave -od cega zive ,,koji im je glavni grad  i sve ostalo.Mozda bi  svako od nas to trebao uciniti prije  nego  pogleda kako recimo igra  Kurokao ili neka ostrva,Zbog sebe.Za Fox kometira Zlatan Ibrahimovic i Teri Anri,Zlatan se  jako dobro snasao ima duha i  sarma  i u jednom trentku su  i jedan i drugi ,,priznali ,,svoje  krvne veze sa Bosnom.To je bio ljepsii momentat nego cijela utakmica reprezentacije.

Ako niste gledali kako igra Amerika  propustili ste  shou.Ljudi ko navijeni od prve do zadnje minute .Presing.Dadose 4 gola  i ne zna se koji je ljepsi od ljepseg.Moram priznati da nisam  bio bas veliki ljubitelj americkog ,,sokera,, al kako  sinoc ovi  sokerasi odigrase je vise i od fudbala.Mozda nekome i nije vazno ali ja mislim da jeste veoma,Napravljeno je nad Amerikancima desetine faulova i tezih ali ni jedan igrac nije lezao i valjao se na terenu ,nego je ustajao  za desetak sekundi  a ni doktor ni fizioterapeut americke reprezentacije nisu ni jednom usli u teren.Za razliku od Bosne ovde kad igra reprezentacija nema   i podjela na one za Trampa i one  sto su protiv njega ,Svi su  Amerikanci Kad sam ja vidio da u lozi sjedi Marko Rubio,poceo sam navijati za Paragvaj. .Treba sacekati  slijedecu utakmicu reprezentacije Amerike  pa vidjeti da li je ova prva bila cudo ili je to  prava slika ,,sokerasa,, sto igraju fudbal.A tek pocelo.Valja ovo izdrzati.

Jovo nanovo.

Friday, June 12, 2026

Kako izgleda izlazak sunca kroz resetke kaveza

 Ne samo da smo politicki ,ekonomski ,vojno i aktuelni i nadmocni , u svakom obliku  i sistemu nego  smo i sportski  dominantni  u svemu sto igramo i organizujemo.O onome kako igramo cu neki drugi put,ali manje vise to svi vec znaju ,  a o onome sto  se trenutno igra i sto ce se tek desiti na tlu Amerike  i to sve u povodu 80, rodendana     predsednika Trampa. Sportski dogadjaj godine nije  svijetsko fudbalsko prevenstvo koje je  pocelo u Amerci nego  dogadjaj decenije  a tice se sporta ce se desiti ,a sad se vezite,  u Nedelju ,14 Juna u 19 sati  u Bijeloj kuci .Radi se naime o tome  da je predsednik  sebe za  rodjendan nagradio  borbama MMA  boraca  i vec je u basti  predsednika postavljen i kavez  i krov na njemu  i stolice,5 hiljada,   i sve sto inace ide uz ovaj  plemeniti sport kojeg voli  nas predsednik i ljudi bliski i odani njemu.karte za ovaj spektakl se nece prodavati  a ..navijaci,, su odabrani i pozvani  uz sugestiju  donacije od 1,5 miliona Dolara po osobi.

Nisam bas siguran  da li je onaj rimski imperator Neron  oragnizovao  gladijatorske borbe za svaki svoj rodjendan ,ali jeste za  veliki broj proslava,Svega je tu bilo da se narod zabavi i veseli  od onih blagih i simpaticnih ubistava pa do  klanja  i rrzanja dijelova tijela i zivotinja i ljudi  nakon cega je Neron dizao ili spustao prst ,ako nekome uspije da ostane ziv.

Nema ovo inace nikakve veze sa onim  sto ce se desiti  u Bijeloj kuci i sto ce  nas porezne  americke obveznike kostati 60 miliona Dolara al  vrijedi brate  ,kao nagrada za predsednikov rodjendan i  nagrada za sve one  sto su glasali  i sto  ga jos podrzavaju .Jedva cekam da pocne ,pa kad onaj borac  udari nogom u glavu drugog  kojem oko iskoci ,uzbudjenje je to koje se nemoze opisati.Mnogi  manje pametni i intelgentni se pitaju bez razloga :Da li je  Bijela kuca mjesto za  ovaj cirkus .Naravno da jeste  i  uklapa se  uz sve ono  sto Tramp i njegova administracija radi i zamisli   i samo im je falio kavez sa  zicanom ogradom okolo  da sve izgleda  kako u stvari i jeste.

Mogu samo da predvidim   scenu ;polu mrtav borac lezi i iznad njega  pobjednik ceka da predsednik  podigne ili spusti prst.Onda erupcija odusevljenja  .Bas to i tako smo i zasluzili .Blago onome  za kojeg Tramp spisti prst.Taj se spasio, a nama ostalim valja  cijeli zivot gledati kroz resetke .Kako se  sunce radja.

Wednesday, June 10, 2026

Mir i rat i fudbal

 Prema istrazivanju,, interenacionalne organizacije ,, globalnog indeksa mira,, Island je  19, put uzastopno  na prvom mjestu najmirnijih i najsigurnijih zemlja,za zivot, na svijetu u konkurenciji 163 drzave  prema 23 pokazatelja ukljucujucui vojne izdatke ,sukobe ,stopa ubistava ,postovanje ljudskih prava i ostale  manje postojece kriterije, i tako dalje.Poslije Islanda kao ,,naj,, zemlje ocekivano slijede :Amerika ,Rusija ,Izrael ,Koreja,Haiti ,Sudan ,Iran,Avganistan    i naravno  sve zemlje zapadnog Balkana .

Medju prvih deset ,ali sad bez zajebancije ,su N,Zeland ,Svajcarska ,Austrija ,Finska ,Portugali i  vezite se :SLOVENIJA.CESTITAMO  I BILO JE ZADOVOLJSTVO NEKAD ZIVJETI SA Vama U ISTOM SAVEZU.

Od Ostalih kriterija  valja napomenuti  da su tu jos:  visoki zivotni stadard i  dobri odnosi sa susjedima i jos dvadesetak  onih iz bajki.

Da se vratim na Island,Posebno me inpresioniralo kazu ;Svijestan izbor drustva da gradi  bliske zajednice .Wau,Eto skoro ko Bosna  ,pa dalje Hrvatska wau ,Srbija wau  .ihhhhh.Svijesni izbori da tamo tako ne bude.

Koga je briga za Island kad pocinje svijetsko prvenstvo.U startu i odma mi se nije svidio ovaj  triling ,trojstvo organizacije  smotre  ,,NAJVAZNIJE SPOREDNE STVARI NA SVIJETU.DA KRENEM REDOM,Geografska udaljenosrt gradova odigravanja utakmica ,negdje iznosi i 5 hiljada milja ,ne predstavlja kavalitet nego napor-mucenje  za ucesnike .Umjesto da se koncentrise  na igru  timovi moraju ,,letati,, preko cijelog kontinenta ,da igraju utakmice ili ideja o 3 zemlje oraganizatoe je izvodljiv a li na  kratkim relacijama ,gdje reprezentacije mogu stici i na biciklima .Ok da krenem od Mexica.Ako neko po  kolicini ljubavi prema  fudbalu zasluzuje da  organizuje  skup najboljih i ucestvuje na njemu , onda je to  Mexico.Samo po tom kriteriju a ostali u koji spadaju i ovi gore o ,,mirnim drzavama,, ne idu bas u prilog potomaka Inka i Asteka.Mexico nije savrsen ali je ok,Mozda  bi bilo najpravednije da  Mexico organizuje prvenstva proizvodjaca i distributera droga svih vrsta,Kanada je sto posto ok po svim kriterijima  i nema se tu sta dodati  ni oduzeti ni na listi ,,onih sto mjere  mir,,Koliko Kanada zasluzuje prvenstvo ,toliko Amerika ne zasluzuje.Ni po jednom kriteriju  ako ne racunamo silu kao mjerilo vrijednosti,Evo primjera,Danas je Amerika bombaradovala Vodovod u Iranu i ostala mjesta , ,Treba li  sta dodati.Somaliskom sucu nije dozvoljen  ulazka u zemlju.Ok ,Amerika je trenutno Tramp ,ali ne treba zaboraviti da je za tog covjeka glasalo 80 miliona ljudi ili  da je za njega  sa clanovima porodica 150 miliona Amerikanaca  i da on  uvazava  povjerenje  i ono sve sto radi  pola Amerike.Ovakva Amerika ne zasluzuje organizaciju  bilo koje vrste  svijetskih okupljanja osim  krajnje  orijentisanih  desnicarskih  partija svijeta ili ,,dusu  dala,, za organizaciju sportskih takmicenja  fasistickih zemalja svijeta.Bivse zemlje Jugolsavije,,sa izuzetkom Slovenije ,Ubile se,, za oraganizaciju svijetskih prvenstava ,,maloumnih zemalja ,, ili u jednoj rijeci zemalja ,,budala,,Kakvu su samo zemlju imali i unistili je.

Ovo bi bili najblazi kriterij za  organizovanje  ne samo fudbalskih nego i drugih  sportskih svijetskih prvenstava,Sta je sa ucesnicima.odprilike  po istim ,ali i malo strozijim kriterijima  bi reperzantacije mogle ucestvovati na prvenstvima.Znaci odigra se sportski dio  i neko se kvalifikuje a neko ne i onda idu ovi  drugi  kriteriji  u kojima fudbal nije samo   najvaznija sporedna stvar na svijetu  nego postaje njegov pozitivni dio  ravan po vaznosti svim drugim  najvaznijim.


Malo utopije nikad nije na odmet  ,da se covjek  trzne ,zamisli ,zapita  i da se onda vrati na ono sto jeste i da bude sretan sto na bilo koji nacin moze ucestvovati  i dati svoj doprinos ,kad glasa ,kad navija ,kad dise i osjeti da je ziv  i sa tim saznanjem  bude potpuno zadovoljan i sretan  i vazan sastavni dio opsteg ,,veselja,,

Tuesday, June 9, 2026

Pet(r)io-tizam sa ,,a,,


 Da nije ratova ili  svijetskih prvenstava  sjetio bi se patriotizma   kad neko citira  Jonsona " ; Da je to posljednje utociste hulja ,,.Ima istine  i primjera radi u zemljama bivse Jugoslavije ,ovo o huljama,   potvrdjuje pravilo  ali ako odemo malo dalje ,recimo na Sjever ,u Norvesku ,Dansku ,Austriju  patriotizam nije samo iskrena  ljubav prema  domovini kad je na neki nacin ugrozena, i nije samo navijanje za  fudbalssku reperezentaciju te zemlje nego  i zguzvani komad papira  sa kojim se koraca dok se ne neidje na  kantu za smece ili kantu za reciklazu da se  ubaci.

Zivim u zemlji izrazenog i forsiranog  patriotizma  na razne nacine i nisam se uklopio ni u jedan najvise iz razloga sto sam to davno pregorio i   namjerno ostajao po strani ne dozvolivsi  da me emocije  nadvladaju razum ,ako ga jos iko i ima ,Mislim na razum a ne na emocije., Znaci postujem i cijenim  zemlju u kojoj zivim sa svim njenim vrlinama i manama ali nisam njen patriota ,Ok.

Da se malo vratim i prisjetim  ,Proslo je  30 i nesto godina, nije malo, u vrijeme  kad me treso patriotizam ko i sve ili ko vecinu Juglskavena ,sto smo bili spremni  dati sve od sebe da to i dokazemo  ili sa puskom ili sa loptom ,ali generalno ta zemlja je bila  sigurno sto se tice patriotizma na nivou  onih sa maksimalnim.Da li se sve slomilo preko noci ili su se napravili preuuslovi da tako izgleda ,ali puce jugoslavenski patriotizam  ko balon ,u sastavne dijelove, sa logicnim pitanjem ako je bio toliko jak  zasto se nije odbranio   ili je u stvari  nas patriotizam bio lokalnog nacionalnog karaktera a  izgledo kao globalni.One dvije godine i nesto vise provedene u  Novoj zemlji -Bosni i Hercegovini u  ratu  nisu vrijedne  patriotizma  gdje je  tenzija bila u ocuvanju zivota  a ne u izrazaju  koliko volis da nekog ubijes  ili  ne volis i krijes se  da ti to neko uradi ali ako ima nesto generalno sto se tice patriotizma  iz rata u Bosni onda je to da je  postojao ali ogrnut,pritisnut , teskim  sinjelom religije i  nacionalizma.Nisam bio ,priznajem neki veliki  patriota ,,nove,,i ovakve,sumljive ,  Bosne  i Hercegovine  i sa tim sam osjecajem stigao u Ameriku.Prvih nekoliko godina covjek lijeci rane rata  i ne izgleda to sjecanje kao patriotizam i onda ae desi  da prevladaju drugi putevi  i da od patriotizma  ostane neki blagi osjecaj nostalgije i   sjete  sto vise lici na oprez iz iskustva  nego na ljubav .

Za koji dan pocinje svijetsko prvenstvo u fudbalu,Svijetske patriote i fudbalski fanatici  dolaze na svoje.Sa blagim simpatijama  gledam na reprezantaciju Bosne i hercegovine  ali i Hrvatske .Zao mi sto ,,nasih,, nema i vise  ali sta je tu je.Sa posebnim zanimanjem  pratim  izljeve ljubavi nase dijaspore -Poljem se siri miris ljiljana ,,,,,,,,Nisam se najezio.Lijepo  izgleda ali parcijalno kao  i sve drugo u toj zemnji.Onaka lijepa pjesma  i umjesto da je  zajednicka svima  sto zive u toj zemlji ,postala simbol  jedne nacije  i sve dok tako bude  ili ne bude da  ti ljudi tamo zapjevaju   bar jednu zajednicku da ,,potegnu,, tesko ce  biti srece  ni kad se igra utakmica ,ni kad se slavi ili zali  ni kad se djeli oruzije.Ponekad zavidim  ali jedino sto bi jos mogao od patriotizma  je da foliram da jesam ,U Bosni,tako bar izgleda,   da jos ima  ljubavi prema domovini ,samo sto to nije zajednicka ili ljubav ili domaovina  je veliko pitanje . A  hulje uvijek nadju utociste ,prvo ili posljednje .A male laste  s jjuga ,e sad je tu dilema ili odlaze ili dolaze  i za koga .....nana nana.

Sunday, June 7, 2026

Saturday, June 6, 2026

Takav je zivot ili ,,dolce vita,,

 Nije po  ,,talijanskom,, ,,dolce vita ,, nego po americkom da je ,,takav,,U stvari u pravu je predsednik Tramp da je ,,Zivot takav,,Ovo je bio njegov osvrt ,na novinarsko pitanje da komentarise  cijenu karata  u trecem mecu izmedju San Antonija i New Yorka ,koji koji se igra u njujorskom  Medisonu ,gdje je najjeftija karta 11 hiljada Dolara a naj skuplja 104 hiljade Dolara.Nakon 3 texsta o politickoj komediji danas malo i o sportskoj  ali koja uvijek ima  veza sa svim drugim ,,veseljima,,.Ok ok ,Znam da sam  dosadio,Cetri texsta u 4 dana .To nema ni  agencija ,ali ako covjek nema  izbora da nekome kaze  a ima da nekome ,valjda, napise , zasto nebi iskoristio priliku ,U ostalom  sreca da se citanje moze preskociti,a prica-,,peglanje, tesko  .Kik i nema.

Da se ja vratim na Trampa ,Na takav zivot i cijenu  karti za kosarku od  10 hiljada Dolara a da one od 100 i ne pominjem.Zaboravio sam reci da je Tramp jos dodao  da ko nema para moze finale gledati na televiziji.Treba napomenuti da je i sam predsednik  vec ,,kupio,, ili dobio  kartu i da ce  biti nazocan u Medisonu ,Ponedeljak navece na trecoj utakmici,Pitanje je koliko njegova prisutnost  dize l ili spusta  cijenu karte.Mogu li ja svoje ;da mi je dzabe daju i jos plate  nebi otisao.Ne krijem da sam i dalje zaljubljen u kosarku ,vise u igranje ,nego gledanje ,ali kad neko postavi uslov prisustva  jednoj utakmici necijom godisnjom platom ,je apsurd  postojanja te sportske igre  i ruganje  djeci sto od  plasticne gajbe,kante  ili neceg slicnog naprave kos i kroz to probacuju loptu .To je bruka ko prvo a kao drugo i nije .Ako neko prodaje govno  i za to odredi cijenu od 10 do 100 hiljada Dolara  i kad se kao kupci javi 50 hiljada ljudi  znaci da to govno vrijedi tih para  i da nije problem u govnetu nego u onim sto hoce da ga imaju i jos pokusavaju da te ubijede da su u pravu i da ne razumijes..Takav je zivot ,sto bi rekao predsednik Tramp.

Mozda bi se trebalo i malo posvetiti  odgovoru na  sva pitanja o zivotu  i sve postaviti  zakljuckom :da je takav ,ali bi se moglo i upitati :kakav takav i zasto takav ,sto naravno podrazumjeva ,,vjecnost i u stvari  odgovor da je Zivot takav je istina i za one  sto ce dati 10 i sto hiljada Dolara  i za one sto nece dati ,iz razloga sto nemaju da daju ili sto nisu ludi da ih neko zajebaje  i da im se ruga .Sta ostaje obicnom covjeku  da prihvati da je ,,Zivot takav,, ili da se bori da ga na bolje promjeni pa da ako to ostvari,a male su sanse da hoce, jednog dana bude ista budala koja ce kupiti kartu od 100 hiljada Dolara da vidi ......e sad sta pogodite sami.


Takav je zivot.Potrudio se neko iz ne znanja ili poslovnih razloga ,da reprezentaciju BiH smjesti u grad Sent Luis ,nasim ljudima poznat po tome ,sto je tu najveca  zajednica bosanske dijaspore u Americi,Da se  sportisti osjecaju kao kod kuce.Samo sto nije receno cije svoje ili tudje.Situacija u hotelu u kome su bosanski fudbaleri je izmakla  kontroli ,pa je vodstvo reprezentacije  moralo pozvati u pomoc lokalni ured serifa da  iz zastiti od prevelikog izljeva ljubavi navijaca  sto lutaju  hodnicima hotela  u potrazi za idolima ,sto kucaju na vrata soba  i cine ostale radnje koje  prevazilaze  odnos  i prema sportu i prema  patriotizmu.Sto  rekao predsednik Tramp :takav je zivot ili kao ilustracija  zbivanja , ona scena iz  filma :Praznik u Sarajevu kad u jednom kaficu razgovaraju  Davor Dujmovic kao mali kriminalac i  Bata Zivojinovic kao inspektor supa i kaze ,,shaner inspektoru :,,Tvoje je da me ganjas a moje da me ne ufatis,,  ili sto bi reko predsednik Tramp :takav je zivot,Da ljudima napokon neko kaze ,,istinu,,i otvori oci, ili u prevodu na  talijanski ;Dolce ..           .ita,Vita naravno.

Friday, June 5, 2026

Visoki i niski (startovi)


 Ako za pocetak ima nesto dobro i pozitivno u procesu biranja  visokog predstavnika za Bosnu ,onda je to da dirigente zaracenih naroda iz BiH ,niko nista ne pita  i da osim iza kulisa. nemaju uticaja ko ce ih drzati na  kaisu naredni period od 4  godine.

Ko ce biti  buduce ,,veliko zvono a malo klepatalo na drvenom  tornju Bosne i hercegovine odlucit ce  izmedju sebe predstavnici -svaleri  ,,stare dame i kauboji iz  Amerike.Kod ovih prvih u glavnom nema nista novo,ako sta naleti,  ili oni ,,visoki,, koje su oni angazovali  u Bih  su u glavnom odlezali,pojeli,popili i prosuli, i popravili svoje bankovne racune,  -otaljali posao za koji su izabrani i   ,bez velikih rezulatata ali i bez velikih kriza ,sto nastoje i dalje produziti  ,drzeci  Bosnu  na snosljivu   razdaljinu od ujedinjene Evrope.Promjene su se desili  medju onima -Amerika, koji su  osmislili Mir ,daytonski sporazum ,gdje je na celo  sudija dosao  neko sasvim suprotan onim ljudima  koje je Amerika imala da potpisu  mir.Bivsa Amerika je nastojala  sve  ili bar vecinu toga ,uraditi u interesu Bosne a ova nova  ce to pokusati u svom.Amerika ,,first,,Znaci  trampova Amerika  nije zadovoljna  onim sto su uradili  evropski delegati  ili sad hoce sa posve novim ciljevima  da imenuje svog visokog predstavnika koji  ce manje stititi Bosnu a vise  potencirati ulogu,prvenstveno ekonomsku Amerike na tim prostorima,Znaci Evropa ima svog kandidata  koji bi bio manje vise isti kao i svi do sad ,prisutan kad ne treba ,odsutan kad treba  i tako u nedogled ili do vremena dok se  zaraceni narodi ne umore  od samih sebe  i sve prepuste slucaju.Trampova Amerika  ima namjeru  da za jos 3 godine mandata  ovog predsednika ,ucini sve da u tom interesu ,proglasti vlastite interese  i americkim ,i da onda  pospremi Bosnu po svom ukusu.

Koliko mi se cini ,ovaj sto ga gura Amerika ima daleko  vece sanse  a Evropa  kao malo zateze ,a vec organizovali u tu cas proslavu i vatromet  u Briselu sa lajt motivom i sloganom koji zvanicno  ulazi u evropsku politicku terminologiju: -,,kutarisali se ,, ,da izgleda da joj je stalo i da se nije predala bez borbe.Sta je sa narodima u Bosni i hercegovini.Nista ,osim sto im je i dalje ostavljena mogucnost da grijese kad dobiju priliku da biraju. Isto kao i Evropa i Amerika.

Thursday, June 4, 2026

Bare


 Dok hiljade i hiljade Albanaca , demonstriraju,bore se.,,roke mandoljine,,  i nedaju svoju zemlju,,,,  u investiciju-,pljacku, trampove  kcerke  i zeta  ,oni sto se ,,brinu ,,i vode   Bosnu  i bosanski narod , u isto vrijeme  na stolu imaju  desetak razlicitih   krema tipa vazelina u raznim mirisima i nijansama  ,  i trenutno pokusavaju otkriti  koja je najbolja,degustiruaju,mazu jedni druge, , ,  da se najlakse   uvuku,kliznu, u guzica Donalda Trampa .

Naravno da znate sta je investicija,To je kad neko ima viska para,na razne nacine stekavsi ih , pa hoce jos  vise da ima  a sto podrazumjeva da i oni sto nemaju a sto moraju po raznim kriterijima biti ukljuceni  nesto zarade.Tako je u ,,normalnom,, kapitalizmu  ali ovaj trampov ,nastoji  da ove  sto nemaju ukljuci,jeftina radna snaga, ,jer bez njih ne moze, ali da i nakon zavrsetka posla ostanu tamo gdje su bili i da nemaju nista kao sto ni prije nisu imali,Treba napomenuti da se i ova investicija  u Albaniji planira graditi ne njihovim parama  nego  kreditima banaka ,gdje je rizik nula a profit  mijardu posto.Mozda ste primjetili da  se porodica Tramp u investicijama baca na  zemlje tipa Bosne ,Srbije ,Albanije  ili njima slicne zemlje  bez  izrabljivackog iskustva ,nece valjda u Italiju ili Francusku, Vjerovatno da  se nadaju  da su tamo ljudi na nivou  biznis znanja  i siromastva da bi prodali i vlastitu guzicu za saku Dolara.Sa Albanijom ocitio nece biti lako  a sta je sa Bosnom.

U Bosni je jos jedina  dilema koja je krema  najbolja za uvlacenje u guzicu,  i to je ono   sto jos ne znaju ali su spremni dati ,ponuditi,trampovcima ,a ne americkim drzavnim interesima. sve sto oni pozele pocev od  gasovoda ,aerodroma ,telekoma ,pa ce poslije doci i do davanja prava za naplatu parkinga ispred  groblja Bare u Sarajevu ,prvo ,a sto bi kasnije moglo da se  prosiri i gore prema koncesiji  o uzimanju zakupnine iznad parkinga.

Kad bi se ovom rasprodajom  i zemlje i ponosa nesto i dobilo ,mozda bi bilo i razumno ,ali ako se ovim samo trazi ,,amin,,-dozvola, za ono   sto su ,,domacini,, vec odlucli i zeljeli  onda je jeftino da jeftinije ne moze biti.,,Bay more ,save more,,O more ........jos se sjecam onih dana .......,,


Wednesday, June 3, 2026

Nizvodno

 Tacno je da je Amerika ,svojevremeno ,pomogla ,naglasavam ,,svima,u , Bosni ,mada ni danas nije jasno  kome je  vise ,a izgleda da ce  se to opet desiti  s tim da se sad zna i cijena,Koliko sve to kosta,   Milijarda Dolara za pocetak pa poslije koliko Biliona  ispadne,.Da se jos malo vratim  na onu pomoc  Amerike oko rata u Bosni,Generalno se  Amerikancima nije zurilo ,da ,,pomognu,ili odmognu ,po nekim kriterjima,,Cekali su da vide  sta ce se desavati, ,pa su se  napokon angazovali  nakon 4 godine  rata u kome je poginulo  stotine hiljada ljudi.Ok, Bolje ikad nego nikad,Valjda.

Proslo je od tada vise od 30 godina  i u Bosni, osim sto se prestalo ubijati,   nista se  bitnije nije promjenilo , dok su se za to vrijeme  u Americi  desile velike promjene dolaskom Trampa  za predsednika ,sto je osjetio gotovo cijeli svijet  a zasto bi to u Bosni bilo drugacije.U svom prvom mandatu ,manje agresivnom,Tramp u glavnom nije ni znao ni cuo za Bosnu ,tako da je odnos Amerike  bio isti kao i prije njega  ili u to doba se nije nazirao bilo koji interes  koji bi Trampu posluzio kao  povod da Amerika opet  tamo  nekom,,,pomogne,,

Ruski gas ,kojeg je Bosna  koristila  se pojavio kao problem,politicki i jeftin,,kad se dala  i mogucnost za americki gas  i onda su oni koji  odlucuju u zemlji ,  pristali  da taj gas  dodje u Bosnu  za sta je trebalo  i obezbijediti sve uslove , izgraditi gasovod, sto ce kostati  milijadu Dolara ,a izaci poslije i dvije,, Posao je,bez konkursa i natjecaja, dobila americka  firma u velikoj vezi sa Trampom  kojoj ce po zavrsetku  gasifikacije ostati 600 miliona,a izaci poslije i na miljardu brzih i lakih para, .Oni koji vode  Bosnu  i sa jedne i sa druge strane su pristali na  ovo rijesenje  ali se nne zna,krije se za sad,  sta su im i Amerikanci obecali  za uslugu ni jednim ni drugim .Jednim da ce Bosna ostati kao mala muslimanska drzava  ,drugim da se mogu odvojiti  i pripojiti,kome hoce, ili svima su  obecali da ce im se legalizovati i ostvariri  ono sto u stvari i sami  zele.Aminovati zelje. .Sa zanimanjem sam procitao pismo koje je ,,svijetu,, uputio Valentin  Inzko ,bivsi visoki  predstavnik u Bosni ,kojeg naravno necu prepricavati ali ciji je zakljucak,da ako odu stranci iz Bosne i  plus  ako Amerika postavi visokog predstavnika i da taj bude i trampov  ambasador  ,ovoj zemlji prijeti katastrofa svih razmjera i da  ce se desiti ono sto su   zaraceni ,,narodi,,potajno i  prizeljkivali.Sta li ?

Zasto vjerujem Inzenku,Zato sto od razliku od Trampa nema ulog od Milijardu razloga i ako ste se  ikad zapitali ,kolika je trenutna  cijena Bosne .da se ili proda ili kupi sad znate milijardu i dvije  Dolara,Tramp naplatio i onu  prvu i drugu pomoc,  sto i nije toliko tragicno  da uz tu cijenu,dzabe,i uvijek ,  ne idu i  ljudi,Nizvodno.Po zakonu.

Tuesday, June 2, 2026

Rodjendan uz karioke


 Mozda niste znali ,a nisam ni ja ,pa sam potrazio :Koja je to najstarija zemlja na svijetu.Nema odgvora na to pitanje  jer su i kriteriji drugaciji i posmatra li se  zemlja kao politicki oblik drzavnosti ili istorija civilizacije i kulture.Znaci nema tabele  koja kaze : Najstarija zemlja na svijetu je:  i onda ide tabela od 1 do deset.Ok ,Nema veze ,Neki kazu da Egipat po ovim  strandardima moze  biti  onaj najstariji ,neko kaze Grcka ,neko Vijetnam ,drugi tvrde Francuska  ili jos neke druge i hiljade i hiljade godina iza njih i politickih i kulturnih,mada je i ovo  civilizaciski upitno kod svake . ,Sto se tice Amerike ona ove godine u Julu-4,  slavi 250 godina svog postojanja po onom prvom kriteriju politicke drzavnosti,Naravno da je Amerika starija od tih 250  godina , po nekim ,,trecim,, kriterijima ,ali ovde odlucili  da  one prije toga ne  racunaju u drzavnost.Politicku naravno.Po ovim mjerama Amarika je mlada drzava  tu negdje u kategoriji Bosne  ili samo malo  starija  nekih ,,pisljivih,, dvijesto godina.

Dvijesto i pedeset godina postojanja je lijep jubilej ,srebreni  i valja to  dostojno obiljeziti a bogme i prostaviti.Ne racunam ja tu one uobicajne vatromete ,sto budu svake  godine ,,pa kad se slavi i 173 rodjendan,nego nesto  puno vise  sto zasluzuje ovaj jubilej.Rodjendan Amerike ce se  proslaviti sirom zemlje i ponegdje u svijetu,  a centralna proslava je zamislenja  u Bijeloj kuci pred ocima i dirigentskoj palici predsednika  Trampa.Ko i svaki dobar domacin i  organizator predsednik se potrudio da  ,sto se tice muzickog-zabavnog, sadrzaja proslave ,pozove ,ne bas sve najbolje sto Amerika ima ,ali   dobre umjetnike, da uvelicaju svojim muzikom i pjesmom  ovaj dan.Ima u ovim pozivima nesto interesantno,Pozivnice da pjevaju ispred Bijele  kuce nisu dobili oni dokazani anti Tramp umjetnici,jer se odma znalo da nece doci, nego oni  sto se nisu bas javno politicki izrazavali  pa su kao takvi pozvani  i ocekivani na  slavlju.Ko je medju njima prvi odkazao i nije vazno  ali su poslije uslijedili otkazi  po sistemu domina  i stvari sada tako stoje da  ce na bini  uz karioke pjevati jedino Donald Tramp .Predsednik je odma po obicaju reagovao ,nazvavsi ove ljude  polovnim pjevacima ,a zasto je polovne onda zvao, a pod upitnik je stavljen njihov patriotizam .Trenuutno  ,ali do 4 Jula ima jos vremena ,nema ko da pjeva i svira Trampu i njegovim i mozda se na kraju desi i neki disk dzokej da  sve ne izgubi smisao proslave.

Ne ide bas sve kako je zamislljeno da bude  rodjendanski ,a Amerika   spada  u mladje zemlje i manje ,mislim ,,krace,, kulture,a i civilizacija je jako upitna ,po svim vazecim  mjerilima , Po svim  kriterijama  starosti  i posjedovanja , ovo sa proslavom rodjendana,nema ko da zapjeva i povede :,,Hepi brdej tu ju ,, je samo jos jedan dodatak u masi   ostalih konfuznih, trampa i njeove adminstracije  i dokaz da nije , a jeste , veliki problem sto nista vazno  ne mogu rijesiti ,nego ,sto ne znaju ni proslaviti to saznanje .



,United colors of Bosnia

 Koliko ja vidim ,do godine, vise nema potrebe ili ima ,,pitanje je , za ,,Povorkom ponosa u Sarajevu,,Niti LGBtIQ populacija ima sta trazit...