Trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se gasi. Izbrisati je da ne boli. Lakse bi se podnosio dan sto traje i ne bi se mjerio onim sto vise ne postoji. Ovako se mijesaju utvara i zivot, pa nema ni cistog sjecanja, a ni cistog zivota. Sacuvaj me Boze ,;Bosnjackog primitivluka,Srpskog seljakluka,Hrvatskog papanluka i Americkog ciganluka
Tuesday, June 23, 2026
Monday, June 22, 2026
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,,
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: ,,Cija,,: Ne vjerujem ja bas u slucajnost.Novi americki ambasador u Bosi i Hercegovini je homoseksualac ili po naasem ,,peder,,Zasto se to Stejt d...
Sunday, June 21, 2026
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Miris Dunja
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Miris Dunja: Mislim da je puno bolje, jeftinije nije ,da ljudi ,provode vise vremena po prodavnicama ,nego po crkvama i dzamijama ,Manje ce bit zla ,,...
Friday, June 19, 2026
Po guzici
Nikom ovde u Americi nije jasno ,osim Trampu i par njegovih ,da li je rat sa Iranom zavrsen ili nije i ko je pobjedio .Dok cekamo nastavak pregovora,ili rata, Iranski fudbaleri ko sex ,malo udju malo izadju ,Iz Amerike,Igraju utakmicu i onako znojavi u kopackama ,istjeraju ih preko granice , pa se tusiraju mexickom a ne americkom vodom,sve do naredne utakmice.Naravno da smo svi ili gotvo svi na strani Irana u odnosu prema Trampu a sta se desava kad se moramo odluciti izmedju Irana i Irana,Gledam jutros ,preneseno iz Gvardijana ,da je iranska pjevacica ,Parasato Ahmedi ,osudjena na 74 udaraca bicem jer je pjevala i to postavila na You tube ,bez hidzaba.I tako ,malo po malo dodjosmo do onog Irana ,kojeg bas i ne volimo .Razumijem ja zakone ,Moraju se postovati ali mi nije jasno sto bas 74 udarca bicem ,Sto recimo nije 73 ili 75 ,Moglo je biti i 46 a nije nego 74 .Kad osude nekoga za ovo nedjelo trebali bi dati i objasnjenje .Eto imamo Iran iz 3 perspektive,Trampove ,nogometne i 74 udarca bicem .Ma sto bas 74.
Ok idemo dalje.Tramp izjavio da ga je italijanska premijerka molila da se sa njim slika,Wau.Onda je ona sve to demantovala i porucila da Italija a i ona nikog ne mole.Hm ,Ok,Ja vjerujem Trampu ,jer je covjek dokazao da nikad ne laze ,ako ne mora ,ili da laze kad ne mora ,sto dodje na isto a sto se tice ove male bambine nek ne laze na mog predsednika ,Eto joj kazanova pa nek se slika sa njim.
A u Orlandu i na Floridi dzehenem.Ovo sa ,,paklom,, sam namjerno upotrijebio kao ilustraciju osvrta nekih fudbalera BiH nakon poraza protiv Svajcarske ,gdje oni misle da je sve to bog tako htio.Naravno da jeste i da Svajcarci pobjede i da Bosna izgubi a da fudbaleri nisu nimalo krivi ni zasluzni..Nego smijao sam se ,me ne utakmici ,nego anketi na sarajevskim ulicama nakon poraza Bosne od ,,satova,,kazu na ulicama sarajeva ,,Nek su oni nama zivi i zdravi,, Ok,Neki dan citam da se u Bosni kaze ,,Nek je on nama ziv i zdrav,, za covjeka bez bilo kojih vrijednosti,nije ni za sta , osim pripadanja nekome,Mislim nema ovo veze al lici.Sto se tice prvenstva Fifa ili neko drugi je morala napisati :na prvenstvu ucestvuju oni sto se bore za titulu i oni sto ucestvuju-smetaju i ponekad iznenade,..E medju tim je Bosna-nedefinisan status, i sto duze traje u tome je sve veci uspjeh.Koliko vidim ljudima samo fali prilika da se pokazu kao patriote ili za utakmicu ili za rat.Izgleda da i Hrvati polako dolaze u ovu kategoriju ucesnika.Luka Modric jeste bio dobar i za to je trebao dobiti orden ili plaketu a ne nagradu da ponovo igra.Zabolile me oci od fudbala i vec sam poceo izbjegavati utakmice za gledanje.Eto sinoc nisam vidio Mexico i Koreju..Danas biram ali cu gledati Amerikance .Da vidim da li je ona prva pobjeda bila slucajna ili soker osvaja Ameriku i ko pjeva i igra,bez obzira kako , zlo ne misli ,nego dobije po guzici .
Thursday, June 18, 2026
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti: Sarajevo je jedan od naj ljepsih gradova na Svijetu.Grad u kome su se sudarile i definitivno pomirile kulture istoka i Zapada.Grad u k...
Wednesday, June 17, 2026
Ek-ser(u)
Da se kojim slucajem desi katastrofa,prirodna ili ,,spontana,, i da sa lica zemlje,tad, nestanu svi normalni i pametni ljudi nista se generalno u zivotu na ovoj planeti nebi promjenilo ni osjetilo , A da se desi kataklizma i da sa zemlje nestanu sve budale,dirigovano napravljene za potrebe,, ,znacilo bi definitivan kraj ideje covjecanstva. .Svijet funkcionise na budalama.
Exkluzivno pravo na prenos svijetskog prvenstva u Americi , ima kanal Fox koji je za to platio 500 miliona Dolara a koji ce ,tako predvidjaju ,na pravima prodaje i na reklamama zaraditi jos toliko.Nemam ja nista protiv reklame ,jer znam da je to ,,nuzno zlo,,ali imam kad se pretjera da bi oni sto bi zivi ostali u slacaju da svi normalni nestanu dosli na svoje u svakom obliku. U Svakoj drugoj -prvoj , reklami na utakmici glavna uloga je ili David Bekmen ili Leo Mesi .Reklamiraju sve od auta do toalet papira sto znaci onaj sto gleda bi sutra u samoposlugi trebao kupiti tariguz papir sa kojim guzicu brise Ser David Bekman,jer pobogu on najbolje zna jer je popularan i milijarder, ,sto i nije neka tragedija dok je nov ,mislim na papir ,a kad isti Ser pocne reklamirati koristeni toalet papir tad je sve otislo u picku materinu.,Ovo,, ser,, je titula nije radnja.Radi se inace o covjeku koji se duboko uvalio u sve ono mutno sto se desava oko Miamija ,Kube ,Mesija,Trampa ,Rubija i veze izmedju toga,Da nebi objasnjavao nikako nije pozitivan.E taj ,,mami,, ljude da kupe toalet papir koji i on koristi ili ne koristi kad brise guzicu .Taj papir je inace po pakovanju za 3 dolara skuplji od nekog drugog boljeg kvaliteta a razlika od 3 Dolara fabrika placa Bekmanu i tv kuci za reklamu.Zar nebi bilo bolje i normalno da sve ovo sto reklamiraju ,,zvijezde,, ne daju da uradi recimo Marija M, ili njoj slicne ,samohrana majka troje djece ,koja radi dva posla da prezivi i koja najbolje zna i sta je dobro i sta jeftino i gdje to kupiti , za ljude kao ona ,i da joj svi vjeruju ,a ne spodobe kao Bekmen i Mesi .
Ljudi su postali ovisnici ovisnici prpagande tipa Bekmen Mesi i slicni njima a posebno ona grupa sto bi u slucaju neke kataklizme sve prezivjela i koja svoju glupost hrani svakodnevnim gledanjem Bekmena i njemu slicnih sto reklamiraju koristen toalet papir sa kojim su obrisali obraz svoje casti.Ser(e)
Danas sam vozio 427. ulicom u Orlandu za jednim pick up trakom Ford 150,bijele boje, koji je na onim zadnjim vratima sto se otvaraju za karoseriju ima odstampanu veliku nalijepcnicu,ne mozes da je ne vidis, na kojoj je pisalo "Pravi pare a ne prijatelje ,,,,Ser(e),,
Tuesday, June 16, 2026
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Mide i Zuti: Sarajevo je naj ljepsi grad na ,,Svijetu,,Grad u kome su se sudarile i stopile u jedno kulture Istoka i Zapada .Grad koji je .............
Monday, June 15, 2026
Kakva je takva je
Mir mir mir ,niko nije kriv,Ne vjerujem bas da su se svi sirom svijeta obradovali miru izmedju Amerike , njenih satelita i Irana i njegovih satelita.Recimo prvo Kuba ,pa onda ko zna ko ,gdje spada i Bosna kad Tramp i njegov mrtvacki orkestar imaju vise vremena i prostora da ,,razmisle,, Ko ce biti ,,prvi,,kandidat za Tramp demokratiju tesko je reci ,ali su iznenadjenja uvijek moguca .Ovo je inace nova do sad nevidjena taktika .Napadnes nekoga ,pobijes ,unistis i onda se angazujes za mir i ljudi zaborave sta si bio i proglase te mirotvorcem sa svim preduslovima za Nobelovu nagradu .
..Ponedeljak ,16 .Jun .Ovalni ofis u Bijeloj kuci,Sati 10 po istocnom racunanju vreena ,Na okupu predsednik i njegovi najblizi saradnici pocev od drzavnog sekterata do sekretara za rat:Tramp otvara sastanak ;..I sta ce mo sa Bosnom gospodo ,,...........Djeli karte .
Kad bi se dobro prebrojali ,nas sa dvije domovine ,ima bar duplo vise nego vas sa ,,kakva je takva je ali je moja ,,Pojavi se ova tema sa vremena na vrijeme i oni sto nemaju rezervnu ili se hvale ili zale da imaju samo jednu .Ovo sa jednom je nekad bilo aktuelno dok je bilo Jugoslavije ali sam osjecaj u toj drzavi je bio da imas rezervnih 6 i vise .Kad se sve raspalo u sreci najbolje su prosli oni iz Bosne ,Srbi u Bosni imaju rezervnu Srbiju ,Hrvati rezervnu Hrvatsku a Vecina Bosnjaka vise voli reci da nema rezervnu nego da je to Turska.Mi sto ne spadamo u ove grupe izronili sebi ,,zvijezdu petokraku. u vidu rezervne domovine.
Da se ja malo vratim na ono ,,kakva je takva je ali je moja ,, Sto to kakva je takva je podrazumjeva da nije bas dobra ,jer nece recimo Norvazanin reci za svoju zemljju ,,kakva je takva je,,sto se u prvi momenat cini kao rodoljublje ali sto u stvari otvara vrata svim onima koji tu zemlju cine losom ,da se ne brinu ,jer sta god krivo da urade racunaju da ce biti vise onih sto ce reci da je i dalje vole nego onih sto ce se pobuniti tim stanjem i traziti promjene.Razlog ove price je u onim ,,patriotima,, sto napadase sve one kojima se igra reperezentacije BiH protiv Kanade nije svidjela ,Kakva je takva je ali je nasa-igra,sto ne samo da ne pomaze nego odmaze stanju promjena na bolje ili ,,da je ono ,,kakva je takva je ali je moja,, iznad svih mjerila vrijednosti ,sto podrazumjeva da je to tako i da nije predmet sumljanja.Ima li ovo veze sa onim sto sam napisao na pocetku texsta.Ima .Nama sa dvije ,nama sa jednom -kakvom takvom ,sve ima veze ,kad nema v(m)eze.
Saturday, June 13, 2026
Jovo nanovo
Posto sam se vec davno i javno izjasnio da nisam ,,bas,, patriota ni bosanski ni americki i niciji ,lakse cu iz ove perspektive vakuma rodoljublja i da mi jos niko ne zamjeri , komentirati malo pocetak svijetskog prvenstva,u sokeru i pomalo fudbalu, sa posebnom paznjom na reprezentaciju BiH i Amerike .
Kao sto rece jedan moj drug ;volim sportsku statistiku koja kaze da su kanadjani bili u posjedu lopte 75 posto vremena sto naravno nije formula za uspijeh ali jeste objasnjenje za ,,taktiku,, izbijanja lopte na sve moguce nacine od gola reprezentacije BiH.Nisam vidio i razumio da tu ima nekog smisla , ali sto opet rece jedan moj drugi prijatelj :Nije ovo utakmica u Fisu ,gdje se ocekuje lijepi potezi nego borba za plasman dalje ,pa je sve poredjeno tom cilju.Ok tacno ni talijane niko ne pamti po ,,kilavoj,, igri nego po tome da su 4x bili svijetski prvaci,,Ni kanadjani nisu inpresionirali ali sad nisam bas siguran da li su dobili ili izgubili jedan bod ,Generalno slaba utakmica sa ,,tankom,, Bosnom i pitanjem moze li ova reprezentacija bolje i vise .Uobicajno sve sto dolazi iz BiH je odma tema dvojnih mjerila vrijednosti pa je fejsbuk i ostale drustvene mreze preplavili sadrzaji koji nisu sportski ali koji imaju opstu vezu sa sportsko -politickom situacijom u toj zemlji da ne kazem sportsko nacionalistickoj,Ima tu svasta od price iz N,Travnika grada koji se nekad zvao ,,Djurin,, i koji je bio mali simpaticni fabricki gradic ,miran u svakom pogledu u kojem je cvijetaolo bratstvo i jedinstvo ,do sinocnje price da je ,zahvaljuci policiji izb jegnuta tragedija ili tuca izmedju onih sto navijaju za Bosnu i onih sto navijaju za Hrvatsku ,a sto je najgore da ove reprezentacije nisu igrale jedna protiv druge.,,Sreca ,, da tamo izgleda nema Srba ,samo je to jos falilo.Mozda je to ipak po onome :ko se tuce taj se voli .Jeste sigurno .A ima i simpaticnih objava :U jedoj se kaze :Niko nema fudbalsku reprezentaciju kao BiH .Oni i kad izgube obraduje pola drzave .Ok,
Dok sam cekao prenos iz Los Angelosa utakmice Amerika-Paragvaj ,skonto sam da pojma nemam o zemlji Paragvaj i sve sto sam o njima znao je to da su poslije drugog svijetskog rata udomili mnoge naciste.Onda sam otiao i nasao koliko tamo ljudi zivi ,cime se bave -od cega zive ,,koji im je glavni grad i sve ostalo.Mozda bi svako od nas to trebao uciniti prije nego pogleda kako recimo igra Kurokao ili neka ostrva,Zbog sebe.Za Fox kometira Zlatan Ibrahimovic i Teri Anri,Zlatan se jako dobro snasao ima duha i sarma i u jednom trentku su i jedan i drugi ,,priznali ,,svoje krvne veze sa Bosnom.To je bio ljepsii momentat nego cijela utakmica reprezentacije.
Ako niste gledali kako igra Amerika propustili ste shou.Ljudi ko navijeni od prve do zadnje minute .Presing.Dadose 4 gola i ne zna se koji je ljepsi od ljepseg.Moram priznati da nisam bio bas veliki ljubitelj americkog ,,sokera,, al kako sinoc ovi sokerasi odigrase je vise i od fudbala.Mozda nekome i nije vazno ali ja mislim da jeste veoma,Napravljeno je nad Amerikancima desetine faulova i tezih ali ni jedan igrac nije lezao i valjao se na terenu ,nego je ustajao za desetak sekundi a ni doktor ni fizioterapeut americke reprezentacije nisu ni jednom usli u teren.Za razliku od Bosne ovde kad igra reprezentacija nema i podjela na one za Trampa i one sto su protiv njega ,Svi su Amerikanci Kad sam ja vidio da u lozi sjedi Marko Rubio,poceo sam navijati za Paragvaj. .Treba sacekati slijedecu utakmicu reprezentacije Amerike pa vidjeti da li je ova prva bila cudo ili je to prava slika ,,sokerasa,, sto igraju fudbal.A tek pocelo.Valja ovo izdrzati.
Jovo nanovo.
Friday, June 12, 2026
Kako izgleda izlazak sunca kroz resetke kaveza
Ne samo da smo politicki ,ekonomski ,vojno i aktuelni i nadmocni , u svakom obliku i sistemu nego smo i sportski dominantni u svemu sto igramo i organizujemo.O onome kako igramo cu neki drugi put,ali manje vise to svi vec znaju , a o onome sto se trenutno igra i sto ce se tek desiti na tlu Amerike i to sve u povodu 80, rodendana predsednika Trampa. Sportski dogadjaj godine nije svijetsko fudbalsko prevenstvo koje je pocelo u Amerci nego dogadjaj decenije a tice se sporta ce se desiti ,a sad se vezite, u Nedelju ,14 Juna u 19 sati u Bijeloj kuci .Radi se naime o tome da je predsednik sebe za rodjendan nagradio borbama MMA boraca i vec je u basti predsednika postavljen i kavez i krov na njemu i stolice,5 hiljada, i sve sto inace ide uz ovaj plemeniti sport kojeg voli nas predsednik i ljudi bliski i odani njemu.karte za ovaj spektakl se nece prodavati a ..navijaci,, su odabrani i pozvani uz sugestiju donacije od 1,5 miliona Dolara po osobi.
Nisam bas siguran da li je onaj rimski imperator Neron oragnizovao gladijatorske borbe za svaki svoj rodjendan ,ali jeste za veliki broj proslava,Svega je tu bilo da se narod zabavi i veseli od onih blagih i simpaticnih ubistava pa do klanja i rrzanja dijelova tijela i zivotinja i ljudi nakon cega je Neron dizao ili spustao prst ,ako nekome uspije da ostane ziv.
Nema ovo inace nikakve veze sa onim sto ce se desiti u Bijeloj kuci i sto ce nas porezne americke obveznike kostati 60 miliona Dolara al vrijedi brate ,kao nagrada za predsednikov rodjendan i nagrada za sve one sto su glasali i sto ga jos podrzavaju .Jedva cekam da pocne ,pa kad onaj borac udari nogom u glavu drugog kojem oko iskoci ,uzbudjenje je to koje se nemoze opisati.Mnogi manje pametni i intelgentni se pitaju bez razloga :Da li je Bijela kuca mjesto za ovaj cirkus .Naravno da jeste i uklapa se uz sve ono sto Tramp i njegova administracija radi i zamisli i samo im je falio kavez sa zicanom ogradom okolo da sve izgleda kako u stvari i jeste.
Mogu samo da predvidim scenu ;polu mrtav borac lezi i iznad njega pobjednik ceka da predsednik podigne ili spusti prst.Onda erupcija odusevljenja .Bas to i tako smo i zasluzili .Blago onome za kojeg Tramp spisti prst.Taj se spasio, a nama ostalim valja cijeli zivot gledati kroz resetke .Kako se sunce radja.
Wednesday, June 10, 2026
Mir i rat i fudbal
Prema istrazivanju,, interenacionalne organizacije ,, globalnog indeksa mira,, Island je 19, put uzastopno na prvom mjestu najmirnijih i najsigurnijih zemlja,za zivot, na svijetu u konkurenciji 163 drzave prema 23 pokazatelja ukljucujucui vojne izdatke ,sukobe ,stopa ubistava ,postovanje ljudskih prava i ostale manje postojece kriterije, i tako dalje.Poslije Islanda kao ,,naj,, zemlje ocekivano slijede :Amerika ,Rusija ,Izrael ,Koreja,Haiti ,Sudan ,Iran,Avganistan i naravno sve zemlje zapadnog Balkana .
Medju prvih deset ,ali sad bez zajebancije ,su N,Zeland ,Svajcarska ,Austrija ,Finska ,Portugali i vezite se :SLOVENIJA.CESTITAMO I BILO JE ZADOVOLJSTVO NEKAD ZIVJETI SA Vama U ISTOM SAVEZU.
Od Ostalih kriterija valja napomenuti da su tu jos: visoki zivotni stadard i dobri odnosi sa susjedima i jos dvadesetak onih iz bajki.
Da se vratim na Island,Posebno me inpresioniralo kazu ;Svijestan izbor drustva da gradi bliske zajednice .Wau,Eto skoro ko Bosna ,pa dalje Hrvatska wau ,Srbija wau .ihhhhh.Svijesni izbori da tamo tako ne bude.
Koga je briga za Island kad pocinje svijetsko prvenstvo.U startu i odma mi se nije svidio ovaj triling ,trojstvo organizacije smotre ,,NAJVAZNIJE SPOREDNE STVARI NA SVIJETU.DA KRENEM REDOM,Geografska udaljenosrt gradova odigravanja utakmica ,negdje iznosi i 5 hiljada milja ,ne predstavlja kavalitet nego napor-mucenje za ucesnike .Umjesto da se koncentrise na igru timovi moraju ,,letati,, preko cijelog kontinenta ,da igraju utakmice ili ideja o 3 zemlje oraganizatoe je izvodljiv a li na kratkim relacijama ,gdje reprezentacije mogu stici i na biciklima .Ok da krenem od Mexica.Ako neko po kolicini ljubavi prema fudbalu zasluzuje da organizuje skup najboljih i ucestvuje na njemu , onda je to Mexico.Samo po tom kriteriju a ostali u koji spadaju i ovi gore o ,,mirnim drzavama,, ne idu bas u prilog potomaka Inka i Asteka.Mexico nije savrsen ali je ok,Mozda bi bilo najpravednije da Mexico organizuje prvenstva proizvodjaca i distributera droga svih vrsta,Kanada je sto posto ok po svim kriterijima i nema se tu sta dodati ni oduzeti ni na listi ,,onih sto mjere mir,,Koliko Kanada zasluzuje prvenstvo ,toliko Amerika ne zasluzuje.Ni po jednom kriteriju ako ne racunamo silu kao mjerilo vrijednosti,Evo primjera,Danas je Amerika bombaradovala Vodovod u Iranu i ostala mjesta , ,Treba li sta dodati.Somaliskom sucu nije dozvoljen ulazka u zemlju.Ok ,Amerika je trenutno Tramp ,ali ne treba zaboraviti da je za tog covjeka glasalo 80 miliona ljudi ili da je za njega sa clanovima porodica 150 miliona Amerikanaca i da on uvazava povjerenje i ono sve sto radi pola Amerike.Ovakva Amerika ne zasluzuje organizaciju bilo koje vrste svijetskih okupljanja osim krajnje orijentisanih desnicarskih partija svijeta ili ,,dusu dala,, za organizaciju sportskih takmicenja fasistickih zemalja svijeta.Bivse zemlje Jugolsavije,,sa izuzetkom Slovenije ,Ubile se,, za oraganizaciju svijetskih prvenstava ,,maloumnih zemalja ,, ili u jednoj rijeci zemalja ,,budala,,Kakvu su samo zemlju imali i unistili je.
Ovo bi bili najblazi kriterij za organizovanje ne samo fudbalskih nego i drugih sportskih svijetskih prvenstava,Sta je sa ucesnicima.odprilike po istim ,ali i malo strozijim kriterijima bi reperzantacije mogle ucestvovati na prvenstvima.Znaci odigra se sportski dio i neko se kvalifikuje a neko ne i onda idu ovi drugi kriteriji u kojima fudbal nije samo najvaznija sporedna stvar na svijetu nego postaje njegov pozitivni dio ravan po vaznosti svim drugim najvaznijim.
Malo utopije nikad nije na odmet ,da se covjek trzne ,zamisli ,zapita i da se onda vrati na ono sto jeste i da bude sretan sto na bilo koji nacin moze ucestvovati i dati svoj doprinos ,kad glasa ,kad navija ,kad dise i osjeti da je ziv i sa tim saznanjem bude potpuno zadovoljan i sretan i vazan sastavni dio opsteg ,,veselja,,
Tuesday, June 9, 2026
Pet(r)io-tizam sa ,,a,,
Da nije ratova ili svijetskih prvenstava sjetio bi se patriotizma kad neko citira Jonsona " ; Da je to posljednje utociste hulja ,,.Ima istine i primjera radi u zemljama bivse Jugoslavije ,ovo o huljama, potvrdjuje pravilo ali ako odemo malo dalje ,recimo na Sjever ,u Norvesku ,Dansku ,Austriju patriotizam nije samo iskrena ljubav prema domovini kad je na neki nacin ugrozena, i nije samo navijanje za fudbalssku reperezentaciju te zemlje nego i zguzvani komad papira sa kojim se koraca dok se ne neidje na kantu za smece ili kantu za reciklazu da se ubaci.
Zivim u zemlji izrazenog i forsiranog patriotizma na razne nacine i nisam se uklopio ni u jedan najvise iz razloga sto sam to davno pregorio i namjerno ostajao po strani ne dozvolivsi da me emocije nadvladaju razum ,ako ga jos iko i ima ,Mislim na razum a ne na emocije., Znaci postujem i cijenim zemlju u kojoj zivim sa svim njenim vrlinama i manama ali nisam njen patriota ,Ok.
Da se malo vratim i prisjetim ,Proslo je 30 i nesto godina, nije malo, u vrijeme kad me treso patriotizam ko i sve ili ko vecinu Juglskavena ,sto smo bili spremni dati sve od sebe da to i dokazemo ili sa puskom ili sa loptom ,ali generalno ta zemlja je bila sigurno sto se tice patriotizma na nivou onih sa maksimalnim.Da li se sve slomilo preko noci ili su se napravili preuuslovi da tako izgleda ,ali puce jugoslavenski patriotizam ko balon ,u sastavne dijelove, sa logicnim pitanjem ako je bio toliko jak zasto se nije odbranio ili je u stvari nas patriotizam bio lokalnog nacionalnog karaktera a izgledo kao globalni.One dvije godine i nesto vise provedene u Novoj zemlji -Bosni i Hercegovini u ratu nisu vrijedne patriotizma gdje je tenzija bila u ocuvanju zivota a ne u izrazaju koliko volis da nekog ubijes ili ne volis i krijes se da ti to neko uradi ali ako ima nesto generalno sto se tice patriotizma iz rata u Bosni onda je to da je postojao ali ogrnut,pritisnut , teskim sinjelom religije i nacionalizma.Nisam bio ,priznajem neki veliki patriota ,,nove,,i ovakve,sumljive , Bosne i Hercegovine i sa tim sam osjecajem stigao u Ameriku.Prvih nekoliko godina covjek lijeci rane rata i ne izgleda to sjecanje kao patriotizam i onda ae desi da prevladaju drugi putevi i da od patriotizma ostane neki blagi osjecaj nostalgije i sjete sto vise lici na oprez iz iskustva nego na ljubav .
Za koji dan pocinje svijetsko prvenstvo u fudbalu,Svijetske patriote i fudbalski fanatici dolaze na svoje.Sa blagim simpatijama gledam na reprezantaciju Bosne i hercegovine ali i Hrvatske .Zao mi sto ,,nasih,, nema i vise ali sta je tu je.Sa posebnim zanimanjem pratim izljeve ljubavi nase dijaspore -Poljem se siri miris ljiljana ,,,,,,,,Nisam se najezio.Lijepo izgleda ali parcijalno kao i sve drugo u toj zemnji.Onaka lijepa pjesma i umjesto da je zajednicka svima sto zive u toj zemlji ,postala simbol jedne nacije i sve dok tako bude ili ne bude da ti ljudi tamo zapjevaju bar jednu zajednicku da ,,potegnu,, tesko ce biti srece ni kad se igra utakmica ,ni kad se slavi ili zali ni kad se djeli oruzije.Ponekad zavidim ali jedino sto bi jos mogao od patriotizma je da foliram da jesam ,U Bosni,tako bar izgleda, da jos ima ljubavi prema domovini ,samo sto to nije zajednicka ili ljubav ili domaovina je veliko pitanje . A hulje uvijek nadju utociste ,prvo ili posljednje .A male laste s jjuga ,e sad je tu dilema ili odlaze ili dolaze i za koga .....nana nana.
Sunday, June 7, 2026
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Glava Secera
Uspomene i Sjecanja ( Ni Tamo Ni Vamo) - Dalibor Bilic: Glava Secera: Sto se Amerike i Amerikanaca tice ,svijetsko prvenstvo u fudbalu ,moze poceti i danas i sutra i za mjesec dana i nikad.Nacionalne euforij...
Saturday, June 6, 2026
Takav je zivot ili ,,dolce vita,,
Nije po ,,talijanskom,, ,,dolce vita ,, nego po americkom da je ,,takav,,U stvari u pravu je predsednik Tramp da je ,,Zivot takav,,Ovo je bio njegov osvrt ,na novinarsko pitanje da komentarise cijenu karata u trecem mecu izmedju San Antonija i New Yorka ,koji koji se igra u njujorskom Medisonu ,gdje je najjeftija karta 11 hiljada Dolara a naj skuplja 104 hiljade Dolara.Nakon 3 texsta o politickoj komediji danas malo i o sportskoj ali koja uvijek ima veza sa svim drugim ,,veseljima,,.Ok ok ,Znam da sam dosadio,Cetri texsta u 4 dana .To nema ni agencija ,ali ako covjek nema izbora da nekome kaze a ima da nekome ,valjda, napise , zasto nebi iskoristio priliku ,U ostalom sreca da se citanje moze preskociti,a prica-,,peglanje, tesko .Kik i nema.
Da se ja vratim na Trampa ,Na takav zivot i cijenu karti za kosarku od 10 hiljada Dolara a da one od 100 i ne pominjem.Zaboravio sam reci da je Tramp jos dodao da ko nema para moze finale gledati na televiziji.Treba napomenuti da je i sam predsednik vec ,,kupio,, ili dobio kartu i da ce biti nazocan u Medisonu ,Ponedeljak navece na trecoj utakmici,Pitanje je koliko njegova prisutnost dize l ili spusta cijenu karte.Mogu li ja svoje ;da mi je dzabe daju i jos plate nebi otisao.Ne krijem da sam i dalje zaljubljen u kosarku ,vise u igranje ,nego gledanje ,ali kad neko postavi uslov prisustva jednoj utakmici necijom godisnjom platom ,je apsurd postojanja te sportske igre i ruganje djeci sto od plasticne gajbe,kante ili neceg slicnog naprave kos i kroz to probacuju loptu .To je bruka ko prvo a kao drugo i nije .Ako neko prodaje govno i za to odredi cijenu od 10 do 100 hiljada Dolara i kad se kao kupci javi 50 hiljada ljudi znaci da to govno vrijedi tih para i da nije problem u govnetu nego u onim sto hoce da ga imaju i jos pokusavaju da te ubijede da su u pravu i da ne razumijes..Takav je zivot ,sto bi rekao predsednik Tramp.
Mozda bi se trebalo i malo posvetiti odgovoru na sva pitanja o zivotu i sve postaviti zakljuckom :da je takav ,ali bi se moglo i upitati :kakav takav i zasto takav ,sto naravno podrazumjeva ,,vjecnost i u stvari odgovor da je Zivot takav je istina i za one sto ce dati 10 i sto hiljada Dolara i za one sto nece dati ,iz razloga sto nemaju da daju ili sto nisu ludi da ih neko zajebaje i da im se ruga .Sta ostaje obicnom covjeku da prihvati da je ,,Zivot takav,, ili da se bori da ga na bolje promjeni pa da ako to ostvari,a male su sanse da hoce, jednog dana bude ista budala koja ce kupiti kartu od 100 hiljada Dolara da vidi ......e sad sta pogodite sami.
Takav je zivot.Potrudio se neko iz ne znanja ili poslovnih razloga ,da reprezentaciju BiH smjesti u grad Sent Luis ,nasim ljudima poznat po tome ,sto je tu najveca zajednica bosanske dijaspore u Americi,Da se sportisti osjecaju kao kod kuce.Samo sto nije receno cije svoje ili tudje.Situacija u hotelu u kome su bosanski fudbaleri je izmakla kontroli ,pa je vodstvo reprezentacije moralo pozvati u pomoc lokalni ured serifa da iz zastiti od prevelikog izljeva ljubavi navijaca sto lutaju hodnicima hotela u potrazi za idolima ,sto kucaju na vrata soba i cine ostale radnje koje prevazilaze odnos i prema sportu i prema patriotizmu.Sto rekao predsednik Tramp :takav je zivot ili kao ilustracija zbivanja , ona scena iz filma :Praznik u Sarajevu kad u jednom kaficu razgovaraju Davor Dujmovic kao mali kriminalac i Bata Zivojinovic kao inspektor supa i kaze ,,shaner inspektoru :,,Tvoje je da me ganjas a moje da me ne ufatis,, ili sto bi reko predsednik Tramp :takav je zivot,Da ljudima napokon neko kaze ,,istinu,,i otvori oci, ili u prevodu na talijanski ;Dolce .. .ita,Vita naravno.
Friday, June 5, 2026
Visoki i niski (startovi)
Ako za pocetak ima nesto dobro i pozitivno u procesu biranja visokog predstavnika za Bosnu ,onda je to da dirigente zaracenih naroda iz BiH ,niko nista ne pita i da osim iza kulisa. nemaju uticaja ko ce ih drzati na kaisu naredni period od 4 godine.
Ko ce biti buduce ,,veliko zvono a malo klepatalo na drvenom tornju Bosne i hercegovine odlucit ce izmedju sebe predstavnici -svaleri ,,stare dame i kauboji iz Amerike.Kod ovih prvih u glavnom nema nista novo,ako sta naleti, ili oni ,,visoki,, koje su oni angazovali u Bih su u glavnom odlezali,pojeli,popili i prosuli, i popravili svoje bankovne racune, -otaljali posao za koji su izabrani i ,bez velikih rezulatata ali i bez velikih kriza ,sto nastoje i dalje produziti ,drzeci Bosnu na snosljivu razdaljinu od ujedinjene Evrope.Promjene su se desili medju onima -Amerika, koji su osmislili Mir ,daytonski sporazum ,gdje je na celo sudija dosao neko sasvim suprotan onim ljudima koje je Amerika imala da potpisu mir.Bivsa Amerika je nastojala sve ili bar vecinu toga ,uraditi u interesu Bosne a ova nova ce to pokusati u svom.Amerika ,,first,,Znaci trampova Amerika nije zadovoljna onim sto su uradili evropski delegati ili sad hoce sa posve novim ciljevima da imenuje svog visokog predstavnika koji ce manje stititi Bosnu a vise potencirati ulogu,prvenstveno ekonomsku Amerike na tim prostorima,Znaci Evropa ima svog kandidata koji bi bio manje vise isti kao i svi do sad ,prisutan kad ne treba ,odsutan kad treba i tako u nedogled ili do vremena dok se zaraceni narodi ne umore od samih sebe i sve prepuste slucaju.Trampova Amerika ima namjeru da za jos 3 godine mandata ovog predsednika ,ucini sve da u tom interesu ,proglasti vlastite interese i americkim ,i da onda pospremi Bosnu po svom ukusu.
Koliko mi se cini ,ovaj sto ga gura Amerika ima daleko vece sanse a Evropa kao malo zateze ,a vec organizovali u tu cas proslavu i vatromet u Briselu sa lajt motivom i sloganom koji zvanicno ulazi u evropsku politicku terminologiju: -,,kutarisali se ,, ,da izgleda da joj je stalo i da se nije predala bez borbe.Sta je sa narodima u Bosni i hercegovini.Nista ,osim sto im je i dalje ostavljena mogucnost da grijese kad dobiju priliku da biraju. Isto kao i Evropa i Amerika.
Thursday, June 4, 2026
Bare
Dok hiljade i hiljade Albanaca , demonstriraju,bore se.,,roke mandoljine,, i nedaju svoju zemlju,,,, u investiciju-,pljacku, trampove kcerke i zeta ,oni sto se ,,brinu ,,i vode Bosnu i bosanski narod , u isto vrijeme na stolu imaju desetak razlicitih krema tipa vazelina u raznim mirisima i nijansama , i trenutno pokusavaju otkriti koja je najbolja,degustiruaju,mazu jedni druge, , , da se najlakse uvuku,kliznu, u guzica Donalda Trampa .
Naravno da znate sta je investicija,To je kad neko ima viska para,na razne nacine stekavsi ih , pa hoce jos vise da ima a sto podrazumjeva da i oni sto nemaju a sto moraju po raznim kriterijima biti ukljuceni nesto zarade.Tako je u ,,normalnom,, kapitalizmu ali ovaj trampov ,nastoji da ove sto nemaju ukljuci,jeftina radna snaga, ,jer bez njih ne moze, ali da i nakon zavrsetka posla ostanu tamo gdje su bili i da nemaju nista kao sto ni prije nisu imali,Treba napomenuti da se i ova investicija u Albaniji planira graditi ne njihovim parama nego kreditima banaka ,gdje je rizik nula a profit mijardu posto.Mozda ste primjetili da se porodica Tramp u investicijama baca na zemlje tipa Bosne ,Srbije ,Albanije ili njima slicne zemlje bez izrabljivackog iskustva ,nece valjda u Italiju ili Francusku, Vjerovatno da se nadaju da su tamo ljudi na nivou biznis znanja i siromastva da bi prodali i vlastitu guzicu za saku Dolara.Sa Albanijom ocitio nece biti lako a sta je sa Bosnom.
U Bosni je jos jedina dilema koja je krema najbolja za uvlacenje u guzicu, i to je ono sto jos ne znaju ali su spremni dati ,ponuditi,trampovcima ,a ne americkim drzavnim interesima. sve sto oni pozele pocev od gasovoda ,aerodroma ,telekoma ,pa ce poslije doci i do davanja prava za naplatu parkinga ispred groblja Bare u Sarajevu ,prvo ,a sto bi kasnije moglo da se prosiri i gore prema koncesiji o uzimanju zakupnine iznad parkinga.
Kad bi se ovom rasprodajom i zemlje i ponosa nesto i dobilo ,mozda bi bilo i razumno ,ali ako se ovim samo trazi ,,amin,,-dozvola, za ono sto su ,,domacini,, vec odlucli i zeljeli onda je jeftino da jeftinije ne moze biti.,,Bay more ,save more,,O more ........jos se sjecam onih dana .......,,
Wednesday, June 3, 2026
Nizvodno
Tacno je da je Amerika ,svojevremeno ,pomogla ,naglasavam ,,svima,u , Bosni ,mada ni danas nije jasno kome je vise ,a izgleda da ce se to opet desiti s tim da se sad zna i cijena,Koliko sve to kosta, Milijarda Dolara za pocetak pa poslije koliko Biliona ispadne,.Da se jos malo vratim na onu pomoc Amerike oko rata u Bosni,Generalno se Amerikancima nije zurilo ,da ,,pomognu,ili odmognu ,po nekim kriterjima,,Cekali su da vide sta ce se desavati, ,pa su se napokon angazovali nakon 4 godine rata u kome je poginulo stotine hiljada ljudi.Ok, Bolje ikad nego nikad,Valjda.
Proslo je od tada vise od 30 godina i u Bosni, osim sto se prestalo ubijati, nista se bitnije nije promjenilo , dok su se za to vrijeme u Americi desile velike promjene dolaskom Trampa za predsednika ,sto je osjetio gotovo cijeli svijet a zasto bi to u Bosni bilo drugacije.U svom prvom mandatu ,manje agresivnom,Tramp u glavnom nije ni znao ni cuo za Bosnu ,tako da je odnos Amerike bio isti kao i prije njega ili u to doba se nije nazirao bilo koji interes koji bi Trampu posluzio kao povod da Amerika opet tamo nekom,,,pomogne,,
Ruski gas ,kojeg je Bosna koristila se pojavio kao problem,politicki i jeftin,,kad se dala i mogucnost za americki gas i onda su oni koji odlucuju u zemlji , pristali da taj gas dodje u Bosnu za sta je trebalo i obezbijediti sve uslove , izgraditi gasovod, sto ce kostati milijadu Dolara ,a izaci poslije i dvije,, Posao je,bez konkursa i natjecaja, dobila americka firma u velikoj vezi sa Trampom kojoj ce po zavrsetku gasifikacije ostati 600 miliona,a izaci poslije i na miljardu brzih i lakih para, .Oni koji vode Bosnu i sa jedne i sa druge strane su pristali na ovo rijesenje ali se nne zna,krije se za sad, sta su im i Amerikanci obecali za uslugu ni jednim ni drugim .Jednim da ce Bosna ostati kao mala muslimanska drzava ,drugim da se mogu odvojiti i pripojiti,kome hoce, ili svima su obecali da ce im se legalizovati i ostvariri ono sto u stvari i sami zele.Aminovati zelje. .Sa zanimanjem sam procitao pismo koje je ,,svijetu,, uputio Valentin Inzko ,bivsi visoki predstavnik u Bosni ,kojeg naravno necu prepricavati ali ciji je zakljucak,da ako odu stranci iz Bosne i plus ako Amerika postavi visokog predstavnika i da taj bude i trampov ambasador ,ovoj zemlji prijeti katastrofa svih razmjera i da ce se desiti ono sto su zaraceni ,,narodi,,potajno i prizeljkivali.Sta li ?
Zasto vjerujem Inzenku,Zato sto od razliku od Trampa nema ulog od Milijardu razloga i ako ste se ikad zapitali ,kolika je trenutna cijena Bosne .da se ili proda ili kupi sad znate milijardu i dvije Dolara,Tramp naplatio i onu prvu i drugu pomoc, sto i nije toliko tragicno da uz tu cijenu,dzabe,i uvijek , ne idu i ljudi,Nizvodno.Po zakonu.
Tuesday, June 2, 2026
Rodjendan uz karioke
Mozda niste znali ,a nisam ni ja ,pa sam potrazio :Koja je to najstarija zemlja na svijetu.Nema odgvora na to pitanje jer su i kriteriji drugaciji i posmatra li se zemlja kao politicki oblik drzavnosti ili istorija civilizacije i kulture.Znaci nema tabele koja kaze : Najstarija zemlja na svijetu je: i onda ide tabela od 1 do deset.Ok ,Nema veze ,Neki kazu da Egipat po ovim strandardima moze biti onaj najstariji ,neko kaze Grcka ,neko Vijetnam ,drugi tvrde Francuska ili jos neke druge i hiljade i hiljade godina iza njih i politickih i kulturnih,mada je i ovo civilizaciski upitno kod svake . ,Sto se tice Amerike ona ove godine u Julu-4, slavi 250 godina svog postojanja po onom prvom kriteriju politicke drzavnosti,Naravno da je Amerika starija od tih 250 godina , po nekim ,,trecim,, kriterijima ,ali ovde odlucili da one prije toga ne racunaju u drzavnost.Politicku naravno.Po ovim mjerama Amarika je mlada drzava tu negdje u kategoriji Bosne ili samo malo starija nekih ,,pisljivih,, dvijesto godina.
Dvijesto i pedeset godina postojanja je lijep jubilej ,srebreni i valja to dostojno obiljeziti a bogme i prostaviti.Ne racunam ja tu one uobicajne vatromete ,sto budu svake godine ,,pa kad se slavi i 173 rodjendan,nego nesto puno vise sto zasluzuje ovaj jubilej.Rodjendan Amerike ce se proslaviti sirom zemlje i ponegdje u svijetu, a centralna proslava je zamislenja u Bijeloj kuci pred ocima i dirigentskoj palici predsednika Trampa.Ko i svaki dobar domacin i organizator predsednik se potrudio da ,sto se tice muzickog-zabavnog, sadrzaja proslave ,pozove ,ne bas sve najbolje sto Amerika ima ,ali dobre umjetnike, da uvelicaju svojim muzikom i pjesmom ovaj dan.Ima u ovim pozivima nesto interesantno,Pozivnice da pjevaju ispred Bijele kuce nisu dobili oni dokazani anti Tramp umjetnici,jer se odma znalo da nece doci, nego oni sto se nisu bas javno politicki izrazavali pa su kao takvi pozvani i ocekivani na slavlju.Ko je medju njima prvi odkazao i nije vazno ali su poslije uslijedili otkazi po sistemu domina i stvari sada tako stoje da ce na bini uz karioke pjevati jedino Donald Tramp .Predsednik je odma po obicaju reagovao ,nazvavsi ove ljude polovnim pjevacima ,a zasto je polovne onda zvao, a pod upitnik je stavljen njihov patriotizam .Trenuutno ,ali do 4 Jula ima jos vremena ,nema ko da pjeva i svira Trampu i njegovim i mozda se na kraju desi i neki disk dzokej da sve ne izgubi smisao proslave.
Ne ide bas sve kako je zamislljeno da bude rodjendanski ,a Amerika spada u mladje zemlje i manje ,mislim ,,krace,, kulture,a i civilizacija je jako upitna ,po svim vazecim mjerilima , Po svim kriterijama starosti i posjedovanja , ovo sa proslavom rodjendana,nema ko da zapjeva i povede :,,Hepi brdej tu ju ,, je samo jos jedan dodatak u masi ostalih konfuznih, trampa i njeove adminstracije i dokaz da nije , a jeste , veliki problem sto nista vazno ne mogu rijesiti ,nego ,sto ne znaju ni proslaviti to saznanje .
Subscribe to:
Posts (Atom)
,United colors of Bosnia
Koliko ja vidim ,do godine, vise nema potrebe ili ima ,,pitanje je , za ,,Povorkom ponosa u Sarajevu,,Niti LGBtIQ populacija ima sta trazit...
-
Sto se Amerike i Amerikanaca tice ,svijetsko prvenstvo u fudbalu ,moze poceti i danas i sutra i za mjesec dana i nikad.Nacionalne euforij...
-
Nikad nikom ,pa ni meni, nije uspjelo a i nece , ,da pisanom rijecju ,promjeni ,,Svijet,,al da doda malo na ,,kamaru,, jest.Eto i nakon mi...
-
knjiga Dalibora Bilica United Stress of America Jasle Selo Jasle, u kome se rodio i gdje je odrastao Bećo, nalazi se...