Friday, June 5, 2026

Visoki i niski (startovi)


 Ako za pocetak ima nesto dobro i pozitivno u procesu biranja  visokog predstavnika za Bosnu ,onda je to da dirigente zaracenih naroda iz BiH ,niko nista ne pita  i da osim iza kulisa. nemaju uticaja ko ce ih drzati na  kaisu naredni period od 4  godine.

Ko ce biti  buduce ,,veliko zvono a malo klepatalo na drvenom  tornju Bosne i hercegovine odlucit ce  izmedju sebe predstavnici -svaleri  ,,stare dame i kauboji iz  Amerike.Kod ovih prvih u glavnom nema nista novo,ako sta naleti,  ili oni ,,visoki,, koje su oni angazovali  u Bih  su u glavnom odlezali,pojeli,popili i prosuli, i popravili svoje bankovne racune,  -otaljali posao za koji su izabrani i   ,bez velikih rezulatata ali i bez velikih kriza ,sto nastoje i dalje produziti  ,drzeci  Bosnu  na snosljivu   razdaljinu od ujedinjene Evrope.Promjene su se desili  medju onima -Amerika, koji su  osmislili Mir ,daytonski sporazum ,gdje je na celo  sudija dosao  neko sasvim suprotan onim ljudima  koje je Amerika imala da potpisu  mir.Bivsa Amerika je nastojala  sve  ili bar vecinu toga ,uraditi u interesu Bosne a ova nova  ce to pokusati u svom.Amerika ,,first,,Znaci  trampova Amerika  nije zadovoljna  onim sto su uradili  evropski delegati  ili sad hoce sa posve novim ciljevima  da imenuje svog visokog predstavnika koji  ce manje stititi Bosnu a vise  potencirati ulogu,prvenstveno ekonomsku Amerike na tim prostorima,Znaci Evropa ima svog kandidata  koji bi bio manje vise isti kao i svi do sad ,prisutan kad ne treba ,odsutan kad treba  i tako u nedogled ili do vremena dok se  zaraceni narodi ne umore  od samih sebe  i sve prepuste slucaju.Trampova Amerika  ima namjeru  da za jos 3 godine mandata  ovog predsednika ,ucini sve da u tom interesu ,proglasti vlastite interese  i americkim ,i da onda  pospremi Bosnu po svom ukusu.

Koliko mi se cini ,ovaj sto ga gura Amerika ima daleko  vece sanse  a Evropa  kao malo zateze ,a vec organizovali u tu cas proslavu i vatromet  u Briselu sa lajt motivom i sloganom koji zvanicno  ulazi u evropsku politicku terminologiju: -,,kutarisali se ,, ,da izgleda da joj je stalo i da se nije predala bez borbe.Sta je sa narodima u Bosni i hercegovini.Nista ,osim sto im je i dalje ostavljena mogucnost da grijese kad dobiju priliku da biraju. Isto kao i Evropa i Amerika.

3 comments:

Dado said...

Vec 91 godine BiH je bila podijeljena. Hercegovina imala Kunu kao platezno sredstvo, hrvatske zastave su bile istaknute na svim mjestima, sluzbenim i nesluzbenim, djeca su ucila po hrvatskom obrazovnom programu, gledala se iskljucivo HRT. Vojska je nosila hrvatske uniforme. A sta je potrebno vise da bi imao drzavu? Zastavu, valutu , vojsku , jezik . Put me je tih godina naveo i u Istocnu Bosnu . Isti slucaj. Stidim se sto dolazim iz zemlje u kojoj se, u nekim skolama , djeca razlicitih nacionalnosti ne mogu susresti niti na skolskom dvoristu , a da ne govorim u ucionicama.
Država koja je formalno jedinsvena , a u stvarnosti podijeljena, troši ogromnu energiju na održavanje privida jedinstva, a mrznja koju proizvode politicari, ali i narod se gomila.
Najbolje bi bilo raspisati referendum , pa poslusati volju naroda. Ako narod zeli tri drzave to bi potvrdilo stvarno stanje , pa bi fokus presao na ekonomiju , zivotni standrad, nezaposlenost, zdravstvo, a politicari bi morali da dolaze sa konkretnim rjesenjima , a ne kao sada da se sva politika zasniva na potpirivanju mrznje.
Možda će upravo naredni visoki predstavnik, ma odakle dolazio i čije interese zastupao, morati otvoriti pitanje koje se godinama ponavlja: može li se beskonačno održavati uredjenje koju njeni stanovnici vide na tri različita načina i kojoj svaka strana priznaje legitimitet samo kada joj odgovara.

dalibor bilic said...

,,Tramp ante portas,,

dalibor bilic said...

Nisam bas optimista ali ?

Sreca je varljiva

 Spadam u grupu ljudi ,koja sa razlogom ili bez  njega ,misli da je sreca najvazniji faktor u zivotu  i plus da ne prati samo hrabre,I kukav...