Trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se gasi. Izbrisati je da ne boli. Lakse bi se podnosio dan sto traje i ne bi se mjerio onim sto vise ne postoji. Ovako se mijesaju utvara i zivot, pa nema ni cistog sjecanja, a ni cistog zivota. Sacuvaj me Boze ,;Bosnjackog primitivluka,Srpskog seljakluka,Hrvatskog papanluka i Americkog ciganluka
Spadam u grupu ljudi ,koja sa razlogom ili bez njega ,misli da je sreca najvazniji faktor u zivotu i plus da ne prati samo hrabre,I kukav...
3 comments:
Vec 91 godine BiH je bila podijeljena. Hercegovina imala Kunu kao platezno sredstvo, hrvatske zastave su bile istaknute na svim mjestima, sluzbenim i nesluzbenim, djeca su ucila po hrvatskom obrazovnom programu, gledala se iskljucivo HRT. Vojska je nosila hrvatske uniforme. A sta je potrebno vise da bi imao drzavu? Zastavu, valutu , vojsku , jezik . Put me je tih godina naveo i u Istocnu Bosnu . Isti slucaj. Stidim se sto dolazim iz zemlje u kojoj se, u nekim skolama , djeca razlicitih nacionalnosti ne mogu susresti niti na skolskom dvoristu , a da ne govorim u ucionicama.
Država koja je formalno jedinsvena , a u stvarnosti podijeljena, troši ogromnu energiju na održavanje privida jedinstva, a mrznja koju proizvode politicari, ali i narod se gomila.
Najbolje bi bilo raspisati referendum , pa poslusati volju naroda. Ako narod zeli tri drzave to bi potvrdilo stvarno stanje , pa bi fokus presao na ekonomiju , zivotni standrad, nezaposlenost, zdravstvo, a politicari bi morali da dolaze sa konkretnim rjesenjima , a ne kao sada da se sva politika zasniva na potpirivanju mrznje.
Možda će upravo naredni visoki predstavnik, ma odakle dolazio i čije interese zastupao, morati otvoriti pitanje koje se godinama ponavlja: može li se beskonačno održavati uredjenje koju njeni stanovnici vide na tri različita načina i kojoj svaka strana priznaje legitimitet samo kada joj odgovara.
,,Tramp ante portas,,
Nisam bas optimista ali ?
Post a Comment